Quantcast
Channel: Svet kresťanstva
Viewing all 310 articles
Browse latest View live

Na Slovensko pricestoval vatikánsky minister zahraničných vecí

$
0
0
Arcibiskup Paul Gallagher sa v Bratislave zúčastňuje rokovania právnych poradcov európskych biskupských konferencií.

Anglický arcibiskup Paul Richard Gallagher (61) je od novembra 2014 sekretárom pre vzťahy so štátmi na Štátnom sekretariáte Svätej stolice. Vo funkcii, ktorá zodpovedá ministrovi zahraničných vecí, po ôsmich rokoch nahradil arcibiskupa Dominiquea Mambertiho.

Na stretnutí právnych poradcov európskych biskupských konferencií, ktoré tento týždeň prebieha v Bratislave, arcibiskup Gallagher v piatok prednesie príhovor na tému Súčasné výzvy pre Cirkev v príhovoroch pápeža Františka Európskemu parlamentu a Rade Európy.

Gallagher je kariérny cirkevný diplomat, aj keď on sám nerád používa toto označenie. Ako povedal Vatikánskemu rozhlasu, aj v diplomatických službách je predovšetkým kňazom, lebo k tomu bol povolaný.

Rodák z Liverpoolu bol za kňaza vysvätený v roku 1977. Krátko pôsobil v pastorácii, získal vyššie teologické vzdelanie v oblasti cirkevného práva a v roku 1984 vstúpil do diplomatických služieb Svätej stolice. Pôsobil na Štátnom sekretariáte a na nunciatúrach v Tanzánii, Uruguaji, Filipínach a pri Rade Európy.

V roku 2004 bol menovaný za arcibiskupa a nuncia v Burundi, kde sa stal obeťou bombového útoku. Po piatich rokoch pôsobenia v náročných podmienkach ho Benedikt XVI. menoval za nuncia v Guatamale a neskôr za nuncia v Austrálii, kde pôsobil až doteraz. Dohovorí sa po anglicky, španielsky, francúzsky a taliansky.

Podľa portálu Vatican Insider má Gallagher s bohatými skúsenosťami z práce na Štátnom sekretariáte a na nunciatúrach po celom svete všetky predpoklady, aby vatikánskemu ministerstvu zahraničných vecí vdýchol nový život. 

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Zomrel bývalý newyorský arcibiskup Egan

$
0
0
Kardinál Edward Egan viedol Newyorskú arcidiecézu v čase útoku na Dvojičky. Podieľal sa aj na revízii pokoncilového Kódexu kanonického práva. Zomrel na infarkt vo veku 82 rokov.

Emeritný arcibiskup New Yorku sa narodil v Chicagu v roku 1932. Teológiu vyštudoval na Pápežskej Gregorovej univerzite. Za kňaza Chicagskej arcidiecézy ho vysvätili v roku 1957. Potom sa vrátil do Ríma, kde vyučoval cirkevné právo a pôsobil ako sudca tribunálu Rímskej roty. 

Podľa portálu Vatican Insider bola jednou z jeho životných úloh revízia Kódexu kanonického práva promulgovaného v roku 1983, ku ktorej ho prizval pápež Ján Pavol II.

O dva roky neskôr sa stal pomocným biskupom Newyorskej arcidiecézy. V roku 1988 ho Ján Pavol II. vymenoval za biskupa diecézy Bridgeport (Connecticut). Agentúra Reuters pripomenula kritiku, ktorá sa na Egana zniesla za nedostatočné riešenie sexuálnych deliktov kléru. Sám sa v roku 2002 ospravedlnil za prípadné zlyhania, ku ktorým mohlo dôjsť počas jeho pôsobenia. Neskôr však svoje slová vzal späť s tým, že si nie je vedomý žiadnych pochybení. 

V Jubilejnom roku 2000 sa Egan stal newyorským arcibiskupom. Po útokoch na Svetové obchodné centrum v septembri 2001 si zaslúžil uznanie pre svoj obetavý prístup. “Bola to najhoršia vec, ktorá sa mi v živote stala,” povedal o niekoľko rokov neskôr v jednom z rozhovorov. „Povedal som Bohu, nech akúkoľvek milosť, ktorú som v tom čase získal, použije pre tých, ktorých toto nešťastie postihlo,“ dodal Egan.

V tom istom roku ho Ján Pavol II. kreoval za kardinála. Počas konkláve v roku 2005 sa zúčastnil voľby, v ktorej kardináli zvolili Benedikta XVI. Ten o tri roky neskôr navštívil Eganovu arcidiecézu a odslúžil slávnostnú omšu na známom Yankee Stadium. 

V roku 2009 Egan odišiel do dôchodku. Jeho nástupcom sa stal kardinál Timothy M. Dolan. Po Eganovej smrti tvorí kardinálske kolégium 226 kardinálov, z ktorých je 125 voliteľov. 

Imrich Gazda, Adam Takáč

Foto: wikipedia.org

Z Vatikánu ukradli dva Michelangelove listy. Páchateľ požaduje výkupné

$
0
0
Vatikán prvýkrát oficiálne priznal krádež dvoch Michelangelových listov v roku 1997. Zlodej sa ozval po takmer 20 rokoch a za ich vrátenie požaduje 100 000 eur.

Po tom, čo o prípade informoval taliansky denník Il Messaggero, sa ku krádeži vyjadril aj hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. Potvrdil, že o chýbajúcich dokumentoch Vatikán vie už od roku 1997, kedy ku krádeži došlo. Ide o veľmi vzácne listiny - jednu napísal samotný Michelangelo, druhá nesie jeho podpis.

O krádeži informovala rehoľná sestra Teresa Todaro, ktorá v tom čase pracovala ako archivárka vo Fabrike sv. Petra, kde boli listy uložené. Chýbajúce dokumenty nahlásila vtedajšiemu prezidentovi Fabriky, ktorá má na starosti správu svätopeterskej baziliky. Na jej stavbe a výzdobe sa výrazne podieľal samotný Michelangelo.

Súčasného prezidenta Fabriky, kardinála Angela Comastriho, pred časom kontaktoval páchateľ s ponukou dokumenty vrátiť po vyplatení výkupného. Jeho výšku Lombardi neprezradil, podľa denníka Il Messaggero však malo ísť o 100 000 eur. “Keďže ide o odcudzené dokumenty, ponuku odmietol,” povedal Lombardi, podľa ktorého je Vatikán v kontakte s talianskou políciou. 

Imrich Gazda 

Foto: wikipedia.org

František teológom: Bez milosrdenstva sa z teológie stane ideológia

$
0
0
Teológia sa nedá robiť od písacieho stola, napísal pápež v liste adresovanom Teologickej fakulte Argentínskej katolíckej univerzity (UCA).

„Mali by sme sa chrániť takej teológie, ktorá sa vyčerpáva v akademickej dišpute alebo pozerá na ľudstvo zo skleného zámku. Učíme sa pre život: teológia a svätosť sú nerozlučnou dvojicou,“ napísal František v liste arcibiskupovi Buenos Aires Mariovi Aureliovi Polimu, ktorý je zároveň veľkým kancelárom teologickej fakulty. V tomto roku oslavuje 100. výročie svojho založenia.

Podľa Františka teológia musí reflektovať nielen duchovné skutočnosti, ale aj spoločenské procesy. „Neuspokojte sa s teológiou od písacieho stola. Vaším miestom reflexie nech sú hranice. A neupadnite do pokušenia ozdobiť ich nátermi, voňavkami, trochu si ich prispôsobiť a ‚zdomácniť‛. Aj dobrí teológovia, tak ako dobrí pastieri, páchnu ľudom a ulicou, a svojou reflexiou lejú olej a víno na rany ľudí,“ napísal pápež, ktorý pripomenul prirovnanie cirkvi k poľnej nemocnici.

„Milosrdenstvo nie je iba pastoračný postoj, ale je to samotná podstata Ježišovho evanjelia,“ uviedol František: „Bez milosrdenstva našej teológii, nášmu právu, našej pastorálke hrozí sklz do byrokratickej obmedzenosti alebo do ideológie, ktorá sa zo svojej podstaty snaží ‚zdomácniť‛ si tajomstvo. Porozumieť teológii znamená porozumieť Bohu, ktorý je Láska.“

Teologická fakulta podľa Františka nemá vychovať „muzeálneho teológa“, ktorý len zhromažďuje informácie o Zjavení, ale nevie s nimi nakladať. „Teológ formovaný na UCA nech je taký človek, ktorý dokáže vytvárať okolo seba ľudskosť, odovzdávať Božiu kresťanskú pravdu v naozaj ľudskej dimenzii, a nie nejaký intelektuál bez talentu, nejaký etik bez dobra alebo akýsi byrokrat posvätna,“ dodal František.

- ig -

Foto: wikipedia.org

Deväť najdôležitejších rozhodnutí pápeža Františka

$
0
0
V piatok si svet pripomína druhé výročie zvolenia kardinála Jorgeho Mariu Bergoglia na pápežský stolec. Pokúsili sme sa zhrnúť najdôležitejšie rozhodnutia, ktoré urobil počas svojho pontifikátu.

1. Homílie v Dome sv. Marty. Na prvý pohľad bezvýznamné rozhodnutie považujeme za naozaj kľúčové. Svojimi príhovormi počas ranných svätých omší pápež prehovára do sŕdc všetkých veriacich. Homílie v Dome sv. Marty sú podstatnou súčasťou duchovnej reformy cirkvi.

2. Synoda o rodine. Na minuloročnú mimoriadnu Synodu biskupov o rodine v októbri nadviaže jej riadne pokračovanie. Nejde o bezvýznamný diskusný klub. Biskupi z celého sveta ukázali cit pre problémy, ktorým musia čeliť nielen rodiny, ale aj rozvedení, slobodné matky či homosexuáli. Návrhy ako im pomôcť pri zachovaní vernosti Evanjeliu sa však rôznia. František stojí pred najväčšou výzvou svojho pontifikátu.

3. Reforma Rímskej kúrie. Vatikán je nielen duchovným centrom kresťanstva, ale aj štátom so svojimi problémami. František sa rozhodol zmenšiť byrokraciu, aby Rímska kúria bola pápežovi na osoh a nie na príťaž. Zároveň sa pustil do upratania vatikánskych financií, lebo – ako sám povedal– „je pohoršením, keď sa z chrámu, Božieho domu, stane dom obchodníkov“.

4. Zriadenie Rady kardinálov. Od svojho zvolenia František prejavuje silný cit pre kolegialitu. Dôkazom je nielen zvolanie Synody biskupov, ale aj zriadenie Rady kardinálov. Hlasu tzv. „veľkej deviatky“ pod vedením honduraského kardinála Maradiagu František veľmi pozorne načúva.

5. Nulová tolerancia sexuálnych deliktov. Na návrh Rady kardinálov František v prvom roku svojho pontifikátu zriadil Komisiu na ochranu maloletých. Jej členmi sú aj obete, ktoré boli v detstve sexuálne zneužívané. Nulovú toleranciu pápež požaduje aj od všetkých biskupov a rehoľných predstavených.

6. Internacionalizácia kardinálskeho kolégia. Počas dvoch konzistórií František vymenoval 39 nových kardinálov. Výrazná väčšina z nich nepochádza z Európy. Katolíci z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky tak majú výraznejšie zastúpenie na najvyšších miestach. Počas najbližšieho konkláve tak nebude môcť byť reči o európskej voľbe.

7. Praktický ekumenizmus. Už ako arcibiskup Buenos Aires bol František známy spoluprácou s predstaviteľmi iných kresťanských cirkví. Na Petrovom stolci si vybudoval nadštandardné vzťahy s ekumenickým patriarchom Bartolomejom – duchovným dedičom apoštola Ondreja. Nie nadarmo boli apoštoli Peter a Ondrej bratmi. Vyčíňanie moslimských fundamentalistov na Blízkom východe a v severnej Afrike ešte viac núti kresťanov k vzájomnej spolupráci.

8. Návštevy periférií. Albánsko, Srí Lanka, Bosna a Hercegovina, ale aj ostrov Lampedusači okrajové rímske farnosti. Ak niečím František naozaj prekvapil, tak je to vysoký počet apoštolských ciest. Ukazuje, že vychádzanie na periférie preňho nie je len ľúbivé heslo.

9. Vzťah s emeritným pápežom. Možno to vyznie paradoxne, ale spolužitie dvoch pápežov je silným svedectvom jednoty cirkvi a zároveň dôkazom ich výnimočných charakterov.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Ruženec sa bude modliť po novom

$
0
0
Slovenskí biskupi na plenárnom zasadaní v Melčiciach schválili doplnenie názvu tajomstiev radostného ruženca.

K štvrtému a piatemu tajomstvu radostného ruženca biskupi doplnili zmienku o svätom Jozefovi, ženíchovi Panny Márie. Po novom sa budú tieto tajomstvá nazývať Ježiš, ktorého si, Panna, so svätým Jozefom v chráme obetovala a Ježiš, ktorého si, Panna, so svätým Jozefom, v chráme našla.

Biskupi svoje rozhodnutie zdôvodnili tým, že svätý Jozef "bol podľa Svätého písma prítomný pri obetovaní dieťaťa Ježiša v chráme, a tiež pri nájdení 12-ročného Ježiša po sviatkoch v Jeruzaleme". Doplnené znenie tajomstiev podľa slovenských biskupov plnšie vystihuje obsah biblických udalostí.

Zmienka o sv. Jozefovi, ženíchovi Panny Márie, bola v roku 2013 doplnená aj do II., III. a IV. eucharistickej modlitby.

- ig -

Foto: Simona Plávková

Pápež bude obedovať s homosexuálmi a transsexuálmi

$
0
0
František v sobotu navštívi väznicu v Neapole. Naobeduje sa so stovkou väzňov, ktorí jedlo aj pripravia. Medzi nimi bude desiatka homosexuálov, transsexuálov a nakazených vírusom HIV.

Organizátori Františkovej návštevy Neapolu a Pompejí so zastávkou vo väznici Poggioreale pôvodne nepočítali. Do programu ju nechal doplniť samotný pápež. Informovala o tom talianska katolícka TV 2000 a portál Vatican Insider.

Z 1900 väzňov sa necelá stovka bude môcť s pápežom aj naobedovať. Medzi nimi bude desiatka homosexuálov, transsexuálov a nakazených vírusom HIV.

K téme
František napísal väzňom: Kamaráti, modlite sa za mňa

Obed pripravia samotní väzni. "Jedlo bude veľmi jednoduché, pretože budeme mať málo času a Svätý Otec má v úmysle osobne sa pozdraviť s každým z odsúdených," povedal jeden z organizátorov.

Nepôjde pritom o jedinú návštevu väznice v najbližších týždňoch. Na Zelený štvrtok sa František chystá sláviť sv. omšu v rímskej väznici Rebibbia.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Benediktov deň: študuje, hrá Mozarta, ale písať sa mu už nechce

$
0
0
Od odstúpenia Benedikta XVI. uplynuli viac ako dva roky. Ako vyzerá “dôchodok” emeritného pápeža vo vatikánskom ústraní?

Aj keď na verejnosti sa emeritný pápež objavuje len na výslovnú žiadosť svojho nástupcu Františka, v tieni Vatikánskych záhrad má každý deň bohatý program. 

V kláštore Mater Ecclesiae sa modlí, číta, vybavuje korešpondenciu a prijíma návštevy. Len písať sa mu už veľmi nechce, priznal Benedikt XVI. pre Frankfurter Allgemeine Zeitung. “Jeho bežný deň začína rannou sv. omšou o 7.45. Po nej nasleduje poďakovanie, modlitba breviára a krátke raňajky,” opísal denníku Corriere della Sera harmonogram Benediktovho dňa jeho osobný sekretár Georg Gänswein. 

Nemecký arcibiskup ako prefekt Pápežského domu stojí zároveň vo Františkových službách a tvorí tak akúsi spojku medzi oboma pápežmi.

Dopoludnie Benedikt XVI. strávi čítaním, štúdiom, odpovedaním na listy a prijímaním návštev. Naposledy sa uňho zastavili ukrajinskí biskupi, ktorí do Vatikánu pricestovali na tradičnú návštevu ad limina apostolorum. 

K téme

“Okolo pol druhej obedujeme a pred popoludňajším odpočinkom dvakrát-trikrát obídeme terasu,” pokračuje v opise Benediktovho dňa arcibiskup Gänswein. Aj podvečerná časť dňa začína prechádzkou. “O štvrť na päť ideme do Vatikánskych záhrad, pri modlitbe ruženca dôjdeme až k Lurdskej jaskyni,” hovorí Gänswein. Zvyšok dňa emeritný pápež trávi štúdiom a modlitbou.

“Večeriame o pol ôsmej a potom sledujeme talianske televízne správy. Večer sa Benedikt v kaplnke pomodlí kompletórium a oddychuje,” pokračuje Gänswein. Neskorý večerný čas patrí hre na klavír. “Najmä v poslednom čase hrá častejšie. Najmä Mozarta, ale tiež iné skladby, ktoré mu prídu na myseľ. Hrá spamäti,” dodal Gänswein.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Novým rožňavským biskupom sa stal Stanislav Stolárik

$
0
0
Pápež František v sobotu napoludnie vymenoval Stanislava Stolárika za nového biskupa Rožňavskej diecézy. V úrade nahradil doterajšieho biskupa Vladimíra Fila, ktorý v polovici januára rezignoval kvôli dosiahnutiu kanonického veku 75 rokov.

"Chcem poďakovať Svätému Otcovi za prejavenú dôveru. A všetkým diecézanom i všetkým ľuďom v Rožňavskej diecéze chcem povedať, že od prvej chvíle, ako som obdržal túto správu, mám už všetkých vo svojom srdci a už som aj mnohé sväté omše slúžil za túto diecézu,"reagoval na svoje menovanie novovymenovaný biskup.
Stanislav Stolárik, ktorý pred mesiacom oslávil 60. narodeniny, pôsobil od roku 2004 ako pomocný biskup Košickej arcidiecézy. Jeho kňazské pôsobenie je síce späté s metropolou východu, ale narodil sa v Rožňave. Táto diecéza patrí do východnej cirkevnej provincie, takže je sufragánnou (pričlenenou) Košickej arcidiecéze.

Pre biskupa, ktorý sa pohybuje v univerzitnom prostredí (ako profesor teológie vyučuje na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach, predtým na Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave) a pôsobil najmä v mestských farnostiach (Trebišov, Humenné, Prešov), nebude nábožensky, národnostne, ale aj geograficky členitá Rožňavská diecéza najľahším pôsobiskom. 

Biskupské heslo nového rožňavského biskupa znie In virtute Spiritus Sancti cum Maria (V sile Ducha Svätého s Máriou). 

Keďže košický arcibiskup Bernard Bober prišiel Stolárikovým menovaním o jediného pomocného biskupa, možno v najbližších mesiacoch očakávať menovanie jeho nástupcu.

Imrich Gazda

Foto: kbs.sk

Zázračný okamih: V prítomnosti pápeža Františka skvapalnela krv svätého Januária

$
0
0
Pápež František si v Neapole uctil relikviár so stuhnutou krvou svätého Januária. Po chvíli krv nečakane skvapalnela. K nevysvetliteľnému úkazu dochádza len pri výnimočných príležitostiach.

Počas sobotnej návštevy Neapola si pápež František bozkom uctil relikviár so stuhnutou krvou svätého Januária, mučeníka z 3. storočia. V tej chvíli došlo k nečakanej udalosti. „Jeho krv spolovice skvapalnela,“ oznámil neapolský kardinál Crescenzio Sepe. „Je to znak, že sv. Januárius miluje Neapol a pápeža Františka,“ dodal kardinál, ktorý netajil svoj údiv. „Zázrak,“ zazneli hlasy v neapolskej katedrále. 

Nadšenie sa pokúsil zmierniť samotný pápež. „Keďže krv skvapalnela len z polovice, sv. Januárius nám chce povedať, že ešte musíme pokročiť v konaní dobra,“ povedal František. O niekoľko minút už jeho slová neplatili – krv v relikviári skvapalnela úplne.

Neapolský zázrak je známy na celom svete. Stuhnutá krv sv. Januária, rodáka a ochrancu Neapola, skvapalnieva len v deň jeho sviatku (19. september) a pri niektorých výnimočných príležitostiach. „Ešte nikdy sa nestalo, že by skvapalnela v prítomnosti pápeža,“ napísal portál Vatican Insider. Relikviár si pritom v roku 1990 uctil Ján Pavol II. a v roku 2007 aj Benedikt XVI. K zázračnej udalosti však nedošlo.
Pred nimi si relikviár naposledy uctil Pius IX. v roku 1848. Podľa niektorých zdrojov vtedy došlo k skvapalneniu krvi. Opát Vincenzo de Gregorio, ktorý je správcom kaplnky, kde je relikviár uschovaný, to však odmieta. Má ísť len o nepresnú informáciu, ktorá pochádza od jedného vtedajšieho publicistu. V dokumentoch, ktoré zaznamenávajú každé jedno skvapalnenie, sa totiž zmienka z návštevy Pia IX. nenachádza.

„Ľudová tradícia interpretuje skvapalnenie krvi ako prejav sympatie voči dotyčnej osobe. Naopak, jej neskvapalnenie je zlou predpoveďou,“ vysvetľuje opát de Gregorio, ktorý však zdôraznil, že ide len o ľudový pohľad.

Iný názor hovorí o tom, že krv sa v prítomnosti pokoncilových pápežov neskvapalnila preto, lebo pri reforme liturgického kalendára v roku 1969, bol sviatok patróna Neapola degradovaný z celocirkevnej na miestnu úroveň.

Zaujímavosťou je, že v posledných rokoch krv skvapalnela aj v prítomnosti cyperského pravoslávneho biskupa (sv. Januária si uctievajú aj ortodoxní veriaci), veľmajstra maltézskych rytierov či počas návštevy albánskych biskupov. 

Imrich Gazda

Foto: vaticaninsider.lastampa.it

Na Slovensko pricestuje generálny sekretár Synody biskupov

$
0
0
Kardinál Lorenzo Baldisseri, ktorý požíva veľkú dôveru pápeža Františka, je kľúčovou postavou ostro sledovanej synody o rodine.

Kardinál Baldisseri (74), ktorý prvýkrát navštívi Slovensko, v utorok vystúpi na konferenciiČo môžeme urobiť pre šírenie kultúry života. Okrem toho v predvečer Dňa počatého života a výročia Sviečkovej manifestácie bude sláviť svätú omšu v bratislavskej katedrále svätého Martina.

Taliansky kardinál takmer celý život pôsobil v cirkevnej diplomacii. V posledných rokoch mu však prischla rola sekretára dôležitých vatikánskych úradov. Benedikt XVI. ho v roku 2012 vymenoval za sekretára Kongregácie pre biskupov a krátko na to aj za sekretára kardinálskeho kolégia. Z titulu tejto funkcie bol sekretárom konkláve, v ktorom bol zvolený pápež František. Niekoľko mesiacov na to ho František vymenoval za generálneho sekretára Synody biskupov a následne za kardinála.

Baldisseriho kardinálskemu povýšeniu predchádzala zaujímavá epizóda. Bezprostredne po zvolení za pápeža František položil na hlavu vtedy ešte len arcibiskupa Baldisseriho svoje kardinálske solideo (okrúhla pokrývka hlavy). Keďže ako pápež dostal biele solideo, svoje červené už nepotreboval. „Pápež mi potom povedal: ,Teraz si polovičný kardinál´,“ opísal Baldisseri nezvyčajný okamih.

Podľa vatikanistu Sandra Magistera naposledy došlo k podobnej situácii v roku 1958, keď novozvolený pápež Ján XXIII. položil kardinálske solideo na hlavu vtedajšieho sekretára konkláve Alberta di Joria. Rovnako ako Baldisseri sa čoskoro stal plnohodnotným kardinálom.

Okrem Baldisseriho vystúpi na bratislavskej konferencii aj madridský pomocný biskup Juan Antonio Martínez Camino, záhrebský pomocný biskup Ivan Šaško a riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť Grégor Puppinck.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Rímski bezdomovci si prezrú Vatikánske múzeá

$
0
0
Bezdomovci sa vo Vatikáne cítia ako doma. Pápežský almužník im tu zriadil holičstvo, sprchy a najnovšie ich pozval na prehliadku vatikánskych klenotov a spoločnú večeru.

Vatikánske múzeá budú mať vo štvrtok výnimočnú návštevu. Najväčšie poklady pápežského štátu si pozrie 150 bezdomovcov. Na návštevu ich pozval pápežský almužník, arcibiskup poľského pôvodu Konrad Krajewski.

Prehliadka bude absolvovať aj návštevu Sixtínskej kaplnky, kde sa spoločne pomodlia, či prechádzku Vatikánskymi záhradami. Po skončení exkurzie ich bude v priestoroch múzeí čakať spoločná večera.

“Je pravdepodobné, že viacerí dôjdu so svojimi batohmi, vozíkmi či psami,” domnieva sa portál Vatican Insider.

Od uvedenia do úradu pápežského almužníka v lete 2013 hýri 51-ročný arcibiskup Krajewski najrôznejšími inciatívami na pomoc bezdomovcom. Počas minuloročnej Veľkej noci brázdil rímske stanice, aby im rozdal balíčky od Františka, vo Vatikáne pre nich nechal zriadiť sprchy a holičstvo, bezdomovci pomáhajú pri rozdávaní Evanjelií počas stretnutí pápeža s veriacimi.

Navyše, keď pred niekoľkými týždňami zomrel bezdomovec Willy, ktorý viac ako 25 rokov navštevoval farský kostol sv. Anny vo vnútri Vatikánu, miesto posledného odpočinku našiel priamo na vatikánskom cintoríne. 

Adam Takáč, Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Čo pozerať v televízii? Veľkonočné tipy

$
0
0
Krížová cesta z rímskeho Kolosea, legendárne spracovanie života Ježiša Nazaretského, dokument o cestách Jána Pavla II. na Slovensko. Pripravili sme pre vás prehľad hodnotných televíznych programov.

ZELENÝ ŠTVRTOK

9.30, Lux – Svätá omša svätenia olejovz Baziliky sv. Petra
Pri slávení Missa Chrismatis pápež František - rovnako ako biskupi vo svojich diecézach - posvätí tri druhy olejov používaných pri sviatostiach: krizmu, olej katechumenov a olej chorých. Kňazi si zároveň obnovia svoje kňazské sľuby.

17.30, Lux – Svätá omša na pamiatku Pánovej večere
Počas omše, ktorú pápež František odslúži v rímskej väznici Rebibbia, umyje nohy 12 väzňom. Rovnako ako kedysi Ježiš svojim apoštolom.

20.00, Lux – Svätá hodinka
Priamy prenos z Getsemanskej záhrady zo Svätej zeme.



VEĽKÝ PIATOK

8.55, Dvojka – Ján Pavol II. – priateľ Slovákov
Na Zelený štvrtok uplynulo 10 rokov od smrti pápeža Jána Pavla II. Dokument Marka Poláčka zachytáva jeho tri návštevy Slovenska.

9.55, Jednotka – Evanjelické pašiové služby Božie
Kazateľom pašiových služieb Božích vo Veľkom Krtíši bude biskup Západného dištriktu ECAV Milan Krivda.

11.20, Dvojka – Evanjelium podľa Jána (1/2)

13.05, Jednotka – Ježiš Nazaretský (1/4)
Najznámejšie filmové spracovanie života Ježiša Krista v roku 1977 režíroval taliansky režisér Franco Zeffirelli. V hlavnej úlohe sa predstavil Robert Powell (na obr.), zahrala si aj Claudia Cardinale či Anthony Quinn.

17.00, Lux – Obrady Veľkého piatku z Baziliky sv. Petra

20.00, Dvojka – Sviatočné slovo
Duchovné zamyslenie prednesie generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

21.15, Jednotka, TA3, Lux – Krížová cesta v Koloseu
Jedna z najpôsobivejších chvíľ, ktorú si nenechá ujsť žiadny pútnik. Osobne sa jej zúčastňuje aj pápež. Autorom tohtoročných zamyslení je emeritný biskup Novary Renato Corti.

22.50, Jednotka – Svätý Peter (1,2/2)
Hlavnú rolu v talianskom filme stvárnil Omar Sharif, známy aj ako filmový Doktor Živago.



BIELA SOBOTA

13.05, Jednotka – Ježiš Nazaretský (2/4)

11.45, Dvojka – Evanjelium podľa Jána (2/2)

20.30, Lux - Veľkonočná vigília z Baziliky sv. Petra



VEĽKONOČNÁ NEDEĽA

10.00, Jednotka, Lux – Veľkonočná svätá omša z Baziliky sv. Petra s požehnaním Urbi et Orbi

10.00, TA3 – Slávnostné veľkonočné služby Božie
Kazateľom veľkonočných služieb Božích v Čataji bude generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

12.45, Jednotka – Ježiš Nazaretský (3/4)

21.40, Lux – Mária Magdaléna

VEĽKONOČNÝ PONDELOK

13.05, Jednotka – Ježiš Nazaretský (4/4)

- ig - 

Foto: wikipedia.org

Krížovú cestu v Koloseu ilustrujú obrazy zo Slovenska

$
0
0
Brožúrku s textami krížovej cesty, ktorú sa pápež František bude na Veľký piatok modliť s veriacimi v Koloseu, ilustrujú obrazy z kostola Sedembolestnej Panny Márie v Pohorelej.

Podľa našich informácií sa o použitie slovenských ilustrácií pričinil kňaz Ján Dubina, ktorý pôsobí na Úrade liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza vo Vatikáne.

Obrazy pre kostol v Pohorelej v Rožňavskej diecéze dali v roku 1927 namaľovať rodáci, ktorí pracovali v Amerike. "Séria 14 výjavov v klasických kompozíciách, vytvorená technikou oleja na plátne (95x125 cm) pochádza z ateliéru Jozefa Neškudlu v Jablonnom nad Orlicí. Obrazy sú zasadené v ozdobných rámoch (124x225 cm) z politúrovaného dreva so zlatenými ornamentmi,"uviedla Tlačová kancelária KBS.

Autorom tohtoročných meditácií je emeritný biskup severotalianskej Novary Renato Corti. Dal im názov Kríž – žiarivý vrchol lásky Boha, ktorý nás stráži. Aj my sme povolaní byť strážcami z lásky. Podľa Vatikánskeho rozhlasu sa vo svojich zamysleniach dotkne tém ako sú prenasledovanie pre vieru, spravodlivosť, rodina, utrpenie, postavenie žien v cirkvi či zneužívanie maloletých. Pritom zaznejú myšlienky zavraždeného pakistanského politika Shahbaza Bhattiho, blahoslaveného pápeža Pavla VI. či zosnulého kardinála Carla Mariu Martiniho. 

Krížová cesta sa na Veľký piatok v rímskom Koloseu koná od roku 1964. Autormi zamyslení v minulosti boli napríklad teológ Urs von Balthasar, kardinál Miloslav Vlk, konštantínopolský patriarcha Bartolomej I., pravoslávny teológ Olivier Clément či manželia Danilo a Anna Maria Zanzucchiovci. Benediktínka Anna Maria Canopi bola v roku 1993 prvou ženou, ktorú pápež požiadal o prípravu zamyslení.

Brožúrka so zamysleniami a slovenskými obrazmi je v PDF formáte voľne dostupná tu.

Priamy prenos krížovej cesty môžete od 21.15 sledovať na RTVS - Dvojke, TA3, TV LUX či TV Noe.

Imrich Gazda

Slovenský kňaz pomáhal pápežovi umývať nohy väzňov

$
0
0
Na Zelený štvrtok pápež František umyl nohy 12 väzňov v rímskej väznici Rebibbia. Asistoval mu slovenský kňaz Ján Dubina.

Počas omše na pamiatku poslednej večere kňazi umývajú nohy 12 ľuďom - ako kedysi Ježiš svojim apoštolom. Pápež František tak urobil šiestim mužom a šiestim ženám v rímskej väznici Rebibbia. "Pred každým si pokľakol, umyl nohu, pobozkal ju a pozrel sa osobe do očí,"uviedol Vatikánsky rozhlas.

Jedna z odsúdených držala v rukách svoje dieťa - František umyl nohu aj jemu. "Viacerí z tých, pred ktorými sa takto pápež sklonil, nemohli ukryť svoje dojatie," dodal Vatikánsky rozhlas.


Pri umývaní nôh pápežovi asistovali dvaja kňazi - majster pápežských liturgických slávení Guido Marini a slovenský kňaz Ján Dubina, ktorý pracuje na Úrade liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza vo Vatikáne. Na fotografii a videu podáva pápežovi krčah s utierkou.

K téme
Pápež umyl nohy 12 väzňom. Medzi nimi aj moslimom a ženám (2013)

Podľa našich informácií sa kňaz Ján Dubina pričinil aj o to, že zastavenia krížovej cesty, ktorá na Veľký piatok prebiehala v rímskom Kolosee, ilustrovali obrazy z kostola Sedembolestnej Panny Márie v Pohorelej.

Imrich Gazda

Sedem najkrajších veľkonočných myšlienok pápeža Františka

$
0
0
Nestihli ste sledovať všetky veľkonočné príhovory Svätého Otca? Vybrali sme pre vás tie najpovzbudivejšie myšlienky.

Zelený štvrtok
"Ak Ježiš pasie stádo uprostred nás, nemôžeme byť pastiermi s kyslou tvárou, bedákajúcimi, a ani nie, čo je ešte horšie, pastiermi unudenými. Pach oviec a úsmev otcov..." (homília počas omše svätenia olejov)

"Aj ja potrebujem, aby ma Pán umyl, a preto sa počas omše modlite, aby Pán umyl aj moju špinu, aby som sa stával viac vašim otrokom, viac otrokom v službe ľuďom, ako ním bol Ježiš. Teraz začneme túto časť slávnosti." (homília počas omše na pamiatku Pánovej večere)

Veľký piatok
"V tebe, Božia Láska, vidíme našich bratov, ktorí sú ešte i dnes prenasledovaní, stínaní a križovaní pre svoju vieru v teba, a to pred naším zrakom alebo častokrát s mlčaním, ktoré z nás robí spolupáchateľov. Ó, Pane, vtlač do našich sŕdc city viery, nádeje, dobročinnej lásky, bolesti nad našimi hriechmi a priveď nás k ľútosti nad našimi hriechmi, ktoré ťa pribili na kríž." (modlitba po krížovej ceste v Koloseu)

Biela sobota

"Vojsť do tajomstva značí prekročiť vlastné pohodlné istoty, lenivosť a ľahostajnosť, ktoré nás brzdia, a dať sa na pátranie po pravde, kráse a láske; hľadať zmysel, ktorý nie je lacný, nebanálnu odpoveď na otázky, ktoré vystavujú kríze našu vieru, našu vernosť a náš rozum." (homília počas veľkonočnej vigílie)

Veľkonočná nedeľa

"Svet nabáda presadiť sa za každú cenu, konkurovať, získavať na postavení... Ale kresťania sú skrze milosť Krista, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych púčikmi iného ľudstva, v ktorom sa snažíme žiť pre vzájomnú službu, nebyť arogantnými, ale ochotnými a úctivými." (posolstvo Urbi et Orbi)

K téme

"Radostná zvesť o vzkriesení by sa mala odrážať na našej tvári, v našich pocitoch a postojoch, v tom, ako sa správame k ostatným." (príhovor pred modlitbou Raduj sa, nebies Kráľovná)

"Veľmi si prajem, aby medzinárodné spoločenstvo neasistovalo mlčky a nečinne zoči-voči tomuto neakceptovateľnému zločinu prenasledovania kresťanov, ktorý je znepokojujúcim porušovaním najzákladnejších ľudských práv. Naozaj veľmi by som si prial, aby medzinárodné spoločenstvo neodvracalo svoj pohľad na druhú stranu." (príhovor pred modlitbou Raduj sa, nebies Kráľovná)

- ig - 

Prezident Kiska hovoril s pápežom Františkom o arcibiskupovi Bezákovi

$
0
0
Prezident Andrej Kiska sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom. Hovorili spolu aj o odvolanom trnavskom arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi.

Súkromné stretnutie slovenského prezidenta a hlavy Katolíckej cirkvi trvalo vyše pol hodiny. Andrej Kiska krátko po skončení návštevy na sociálnej sieti Facebook opísal svoje dojmy a témy, o ktorých sa rozprávali.

S PÁPEŽOM FRANTIŠKOMDnes som sa stretol s pápežom Františkom. Pozdravil som Svätého otca nielen od všetkých veriacich,...
Posted by Andrej Kiska on 9. duben 2015
„Dlho sme diskutovali o arcibiskupovi Bezákovi, aj o tom, čo nás na Slovensku trápi,“ napísal slovenský prezident. „Hovorili sme aj o otvorenosti cirkvi, o tom, že musí byť prístupná všetkým ľuďom. Spomenuli sme v rozhovore napríklad krsty detí slobodných mamičiek, alebo sväté prijímanie ľudí, ktorí sú rozvedení. Pápež František zdôrazňoval to, čo často hovorí – že si cirkev musí nájsť cestu ku každému človeku,“ uviedol Kiska, ktorý pápeža opätovne pozval na návštevu Slovenska. „Je to človek, na ktorého môžeme byť hrdí a mali by sme mu želať veľa sily a zdravia v snahe o lepší svet,“ dodal slovenský prezident.

Tlačové stredisko Svätej stolice v komuniké uviedlo, že prezident a pápež hovorili o aktuálnej medzinárodnej situácii, najmä o Blízkom východe, ako aj o dôležitosti ochrany ľudských práv. Témy spomenuté Kiskom sa v oficiálnom komuniké nespomínajú.

Imrich Gazda

Kiska prekvapil. Nielen Vatikán (komentár)

$
0
0
Prezident Andrej Kiska počas návštevy Vatikánu pripravil dvojnásobné prekvapenie: pri rozhovore s pápežom a na svojom facebookovom profile.

Prezident Kiska sa s pápežom Františkom rozprával medzi štyrmi očami vyše pol hodiny. O témach súkromného (!) rozhovoru informoval v rozsiahlom statuse na sociálnej sieti Facebook. Krst detí slobodných matiek, udeľovanie svätého prijímania rozvedeným či situácia arcibiskupa Róberta Bezáka pritom nepatria medzi bežné štátnické témy.

Zaujímavosťou je, že oficiálna správa Tlačového strediska Svätej stolice nespomína ani jednu z týchto oblastí. Tým, že Kiska považoval za potrebné zvýrazniť ich, len upevnil svoj imidž ľudového prezidenta, ktorý sa zaujíma o problémy bežných ľudí.

K téme
Prezident Kiska hovoril s pápežom Františkom o arcibiskupovi Bezákovi

Téma odvolaného arcibiskupa Bezáka, o ktorej sa pápež a prezident zhovárali, bola prekvapením číslo 2. Možno sa na to pozrieť z viacerých hľadísk. Samotný arcibiskup Bezák, jeho podporovatelia, aj mnohí Slováci sa otvoreniu tejto témy určite potešili. Pre Svätú stolicu bolo nesporne silným signálom, že prezident republiky považoval za potrebné hovoriť o emeritnom arcibiskupovi.

Z politického hľadiska však išlo o neštandardné až nediplomatické gesto, keďže prezident sa vyjadroval k vnútorným záležitostiam Katolíckej cirkvi. Mnohí by sa určite pozerali s nevôľou, keby sa pápež vyjadroval ku konkrétnym personálnym otázkam v slovenskej spoločnosti.

Tej by však určite prospelo – rovnako ako samotnému arcibiskupovi Bezákovi – keby sa neštandardná situácia vyčistila a bývalý trnavský arcibiskup by bol zaradený do riadneho cirkevného života

Imrich Gazda

Foto: prezident.sk

V Čechách pátrajú po nezvestnom kňazovi

$
0
0
Polícia ČR sa vo štvrtok obrátila na verejnosť s prosbou o pomoc pri pátraní po nezvestnom 38-ročnom Davidovi Kantorovi, ktorý je farárom v Strahoviciach. O pomoc prosí aj miestny biskup.
Nezvestný kňaz sa na veľkonočný pondelok vracal z obce Milíkova, z ktorej pochádzal, na faru v Strahoviciach. „Jeho automobil bol nájdený v Ostrave – Svinově neďaleko železničnej stanice. Doposiaľ o sebe nepodal žiadnu správu. Nezvestný sa lieči na diabetes a v minulosti už prekonal hypoglykemický šok, takže bez podania liekov môže byť ohrozený na živote,“ uviedol hovorca českej polície Vlastimil Starzyk. 

O prípade informuje aj webová stránka Ostravsko – opavskej diecézy. Jej biskup František Václav Lobkowicz požiadal všetkých kňazov a veriacich o pomoc a modlitby.

Status na Facebooku, v ktorom Kantorovi priatelia prosia o pomoc pri pátraní, zdieľalo už vyše 6 000 ľudí. „Je možné, že sa pohybuje na území Poľska a Slovenska, preto prosíme o ďalšie zdieľanie,“ píše sa v statuse.

- ig -

František sa stretol s arcibiskupom Bezákom

$
0
0
Pápež František v piatok prijal na súkromnej audiencii arcibiskupa Róberta Bezáka.

O stretnutí - bez bližších informácií - informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice a portál Vatican Insider.

"Svätý Otec František prijal dnes dopoludnia na audiencii emeritného arcibiskupa Trnavy Mons. Róberta Bezáka,"uviedlo vo svojom spravodajskom bulletine Tlačové stredisko Svätej stolice.

Bezáka sprevádzal český kardinál

Podľa našich informácií arcibiskupa Bezáka na stretnutí s pápežom sprevádzal emeritný pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk.

K prijatiu Bezáka došlo len deň po stretnutí pápeža Františka so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý uviedol, že spolu hovorili aj o odvolanom trnavskom arcibiskupovi.

"Sme radi, že Svätý Otec prijal Mons. Bezáka. Všetky rozhodnutia a kroky Svätého Otca si vážime a plne ich rešpektujeme,"komentoval stretnutie pápeža s Bezákom hovorca KBS Martin Kramara.


Slovenka vo Vatikáne: Bezák vyzeral spokojne

Neďaleko Baziliky sv. Petra stretla arcibiskupa Bezáka slovenská sprievodkyňa Simona Gnebusová (na obr. vo fialovej mikine). Bolo krátko popoludní. O tom, že Bezák práve ide z dôležitého stretnutia s pápežom, nevedela nič.

K téme
Stretnutie pápeža s Bezákom ponúka viac otázok ako odpovedí

"Celý deň som sprevádzala turistov, nemala som sa to odkiaľ dozvedieť," uviedla Simona pre Svet kresťanstva. "Povedal nám len, že pravda vyjde najavo. Odpovedala som, že mu držím prsty," opísala nečakané stretnutie. "Bol usmiaty a vyzeral spokojne," dodala mladá Slovenka.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com
Viewing all 310 articles
Browse latest View live