Quantcast
Channel: Svet kresťanstva
Viewing all articles
Browse latest Browse all 310

Rabín Skorka: Chcem Františka sprevádzať po Svätej zemi

$
0
0
V máji pápež František navštívi Svätú zem. Svätá stolica síce cestu ešte oficiálne nepotvrdila, ale jej konanie je takmer isté. Pápeža by chcel po posvätných miestach sprevádzať jeho dlhoročný priateľ, rabín Abraham Skorka.

Priateľstvo pápeža a rabína jedných šokuje, iných nadchýna. Obaja sa poznajú ešte z Buenos Aires, od roku 1997 sú v neustálom kontakte. V septembri 63-ročný rabín strávil niekoľko dní vo Vatikáne, kde bol pápežovým hosťom.

Skorka je tiež autorom predhovoru k prvému oficiálnemu životopisu Františka (v slovenskom preklad vyšiel po názvom Pápež František – Rozhovory s Jorgem Bergogliom vo Vydavateľstve Don Bosco). Dva a pol roka uvažovali nad Bibliou v argentínskej televízii Canale 21. Výsledkom ich debát je spoločná kniha O nebi a zemi (v slovenskom preklade ju vydal Kumrán). Čoskoro by mala vyjsť aj v hebrejčine.

Podľa Skorku ešte nikdy nesedel na Petrovom stolci taký priateľ židov, akým je Bergoglio. „Každý deň sme spoločne raňajkovali, obedovali aj večerali. Staral sa o mňa a kontroloval všetko, čo sa týkalo môjho jedla. Chcel sa uistiť, že všetko je pripravené podľa mojej náboženskej tradície,“ opísal pre Vatican Insider svoj septembrový pobyt vo Vatikáne. Pred jedlom nechýbali ani židovské modlitby v hebrejčine. „Sekretári a biskupi, ktorí nás sprevádzali, vždy na konci povedali Amen.“ 

Už v tom čase sa pápež s rabínom rozprávali o spoločnej ceste do Svätej zeme. Medzitým sa František stretol s izraelským prezidentomŠimonom Peresom, premiérom Benjaminom Netanyahuom, palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a jordánskym kráľom Abdallahom. Všetci mu adresovali pozvanie na návštevu ich krajín.

„Snívame o spoločnej ceste do Izraela a pápež na tomto zámere aktívne pracuje. (...) Jeho prítomnosť môže veľmi napomôcť mierovému dialógu, ktorý opäť začína,“ hovorí Skorka. Práve začiatkom budúceho roka uplynie 50 rokov od prvej pápežskej cesty do Svätej zeme, počas ktorej došlo k historickému objatiu medzi Pavlom VI. a konštantínopolským patriarchom Atenagorasom. Túto udalosť by si František rád pripomenul so súčasným patriarchom Bartolomejom I., veľkým sympatizantom emeritného pápeža Benedikta XVI.

Skorka vidí hlboký význam v tom, že by spoločne s Františkom putoval na miesta, ktoré sú posvätné pre obe náboženstvá. „Nechcem sa kvôli nemu zrieknuť židovstva a on si touto cestou chce tiež posilniť svoju vieru. Tieto dve spirituality však musia mať bod stretnutia. Nemôžeme žiť vo svete, kde sa navzájom odmietame. Musíme stavať mosty,“ zdôraznil rabín, ktorý si uvedomuje, že mnohí katolíci aj židia ich priateľstvu nerozumejú. „Nevyhľadávame príležitosť pre spoločné fotografie v novinách, ale tým, čo robíme, chceme vyvolať prehodnotenie niektorých vecí. (...) Chceme svet pohnúť vpred prostredníctvom skutkov,“ dodal rabín.

Imrich Gazda, Monika Marušicová

Foto: iglesiacatolica.org.uy, conciliaria.com

Viewing all articles
Browse latest Browse all 310