Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 310

Kto sú favoriti na kardinálsky klobúk?

Koncom februára sa uskutoční prvé konzistórium, počas ktorého pápež František vymenuje nových kardinálov. Kto má najväčšie šance zaradiť sa do tohto elitného klubu?

Je pravdepodobné, že tak ako v minulosti, budú mená čerstvých nositeľov kardinálskeho purpuru ohlásené ešte pred 22. februárom. Podľa vatikanistu Rocca Palma by sa tak mohlo stať už začiatkom januára.

Favoriti z Rímskej kúrie
Je viac než isté, že kardinálsky purpur získajú traja významní vatikánski preláti: nový prefekt Kongregácie pre klérus Beniamino Stella, bývalý predseda Pápežskej cirkevnej akadémie, ktorá vzdeláva budúcich kariérnych diplomatov Svätej stolice. Ďalej to budú prefekt Kongregácie pre náuku viery Gerhard Ludwig Müller, ktorého vymenoval ešte Benedikt XVI. v júli 2012 a najmä nový štátny sekretár Svätej stolice Pietro Parolin.

Spomedzi ďalších popredných osobností Rímskej kúrie, ktorých vatikanista Palmo tipuje za budúcich kardinálov, by mohol kardinálsky purpur získať aj arcibiskup Lorenzo Baldisseri, nový sekretár biskupskej synody. Treba však poznamenať, že kardinálske menovanie pre aktívnych držiteľov tejto pozície nebýva zvykom. Baldisseriho predchodca vo funkcii, Chorvát Nikola Eterović, sa stal apoštolským nunciom v Nemecku a taktiež nie je kardinálom. Výnimkou je iný bývalý sekretár biskupskej synody, Jozef Tomko, ktorý však kardinálsky titul získal až po svojom vymenovaním za pro-prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Vzhľadom na blížiacu sa reformu Rímskej kúrie a očakávané „odľahčenie“ tohto administratívneho aparátu sa javí byť Baldisseriho menovanie ešte menej pravdepodobným.

Taliani
Kardinálsky purpur ešte nenosia ani reprezentanti „tradičných“ sídel, akými sú Turín (arcibiskup Cesare Nosiglia) alebo Benátky (arcibiskup Francesco Moraglia). V prípade benátskeho patriarchu pôjde o formálny akt, keďže z titulu svojej funkcie má právo nosiť červenú farbu reverendy s jedinou výnimkou, ktorá ho stavia na roveň ostatným biskupom – „ne“kardinálom: jeho biret (trojrohú čiapku) zdobí tradičný brmbolec, ktorý kardinálsky biret nemá. Samozrejme, červená farba odevu mu automaticky nedáva kardinálske výsady.

Európania
Veľmi pravdepodobné je kardinálske menovanie veľkého arcibiskupa ukrajinskej arcieparchie Kyjev-Halič Sviatoslava Ševčuka, ktorý by sa vo veku 43 rokov stal najmladším členom kardinálskeho zboru. Jeho predchodca kardinál Lubomyr Husar bol „smoliarom“ posledného konkláve, pretože vek 80 rokov dovŕšil tesne pred jeho začiatkom.

Medzi často spomínané mená potenciálnych kardinálov patrí aj arcibiskup Vincent Nicholsz anglického Westminsteru, ktorého František nedávno vymenoval za člena Kongregácie pre biskupov (menovanie nových členov podrobil dôkladnej analýze Gerard O'Connell na portáli Vatican Insider – podľa neho ich zloženie naznačuje pápežov úmysel vybrať skôr takých prelátov, ktorý majú bohaté skúsenosti z pastorácie). Nicholsov predchodca, kardinál Cormac Murphy-O'Connor, má už 81 rokov. Podľa nepísaného pravidla nie je za kardinála menovaná nová hlava diecézy, pokiaľ jej predchodca nedovŕšil hranicu straty aktívneho volebného práva (80 rokov). Navyše, Nichols sa stal westminsterským arcibiskupom ešte v roku 2009 a je považovaný za schopného pastoračného pracovníka, ako aj za predstaviteľa „progresívnejšieho“ názorového krídla v rámci vysokej cirkevnej hierarchie. Okrem neho sa za európskeho kandidáta považuje aj arcibiskup írskeho Dublinu Diarmuid Martin.

Ostatné kontinenty
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Od zvolenia Jorge Mariu Bergoglia nemá svojho voliteľa žiadna argentínska diecéza, s výnimkou Leonarda Sandriho, ktorý sa však vzhľadom na svoju pozíciu prefekta Kongregácie pre východné cirkvi počíta skôr medzi reprezentantov Rímskej kúrie než Argentíny. Favoritom kardinálskeho menovania je preto Mario Aurelio Poli, ktorého za svojho nástupcu vo vedení arcidiecézy Buenos Aires vymenoval František pätnásť dní po svojom zvolení za pápeža. Žiadneho voliča nemá ani Nikaragua a Čile. Možno preto očakávať posilnenie zastúpenia voličov z Latinskej Ameriky, ktorá je vzhľadom na počet katolíkov v pomere k ich celkovému množstvu vo svete výrazne „pod-reprezentovaná“. So stratou aktívneho volebného práva Ekvádorčana Vela Chiribogu bude mať 14 kardinálov – voliteľov, čo je toľko, koľko má v súčasnosti severoamerický kontinent. Takmer isté je, že dominantné zastúpenie medzi národmi bude mať naďalej Taliansko. Ku dňu konania konzistória bude mať 25 voliteľov.

Okrem vyššie spomínaných mien sa skloňujú aj postavy arcibiskupov brazílskeho Ria de Janeiro (Orani João Tempesta), Tokia (Peter Takeo Okada), Soulu (Andrew Yeom Soo-jung) či madagaskarskej metropoly Antananarivo (Odon Marie Arsène Razanakolona). Zabudnúť netreba ani na Afriku, kde sa za jednu z pravdepodobných „destinácií“, do ktorých by mohol „doputovať“ kardinálsky klobúk, považuje Uganda, toho času bez kardinála – voliteľa. Emeritný arcibiskup jej hlavného mesta Kampala, kardinál Emmanuel Wamala, má už 87 rokov.

Vzhľadom na doterajšie inovácie v priebehu Františkovho pontifikátu by nebolo prekvapením, keby sa kardinálske „karty“ zamiešali ešte „radikálnejšie“.

Marián Sekerák

Súvisiaci článok:
Koľko nových kardinálov vymenuje pápež František?
Žena sa "kardinálkou" nestane. Ale mohla by

Foto: radiovaticana.cz, intermirifica.net

Viewing all articles
Browse latest Browse all 310