Quantcast
Channel: Svet kresťanstva
Viewing all articles
Browse latest Browse all 310

Kresťania v politike: Ak nevstupujeme do spoločenského diania, zahanbujeme Boha

$
0
0
Lukáš Valach
Podľa akých kritérií by sa mali kresťania rozhodovať pri voľbe prezidenta? Pýtali sme sa aktérov iniciatívy Kresťan v politike Eduarda Fila, Lukáša Valacha a Ad de Bruina.

Medzi Slovákmi panuje atmosféru sklamania a únavy z politických záležitostí. Mnohí nemajú nádej a rozhodujú sa pre to, čo nazývame menším zlom. Niektorí za menšie zlo považujú aj neúčasť vo voľbách. Má vlastne zmysel ísť voliť?

Lukáš Valach: Pri tejto otázke mi napadajú slová pápeža František z jeho najnovšej exhortácie Evangelii gaudium: 'Autentická viera, ktorá nikdy nie je pohodlná ani sebecká, vždy v sebe obsahuje hlbokú túžbu meniť svet.' Aj svojím hlasom môžeme meniť Slovensko. Ak počas volieb zostávame doma, svojvoľne nechávame moc komukoľvek, a tým vlastne hovoríme, že nám je jedno, ako bude Slovensko v najbližších rokoch vyzerať.

Ad de Bruin
Ad de Bruin: Ježiš povedal: 'Vy ste soľou a svetlom sveta, vy ste mestom, ktoré je postavené na návrší. Nech svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.' Ak sa nám nepodarí vstúpiť do spoločnosti a dať jej vlastný vplyv, zahanbujeme Boha. Svet sa tak stáva temným miestom, ktoré je plné korupcie a zla.

Mnohí kresťania sú presvedčení, že kresťanstvo nemá nič spoločné s politikou. Dokonca aj premiér Fico zaslal biskupom upozornenie, aby sa nemiešali do záležitostí politiky. Ako súvisí voľba prezidenta s vierou v Boha? 

Eduard Filo: Súvisí veľmi úzko. Pre zodpovedného občana a zároveň kresťana je povinnosťou mať účasť na spravovaní a reprezentácií krajiny, a práve preto by sa mal chcieť vyjadriť, kto bude túto funkciu za neho reprezentovať. Boh chce požehnávať národ a prejaviť mu svoju priazeň, a jeden zo spôsobov je politika, spravovanie vecí verejných, pričom prezidentský úrad je ich súčasťou.“

Lukáš Valach: Boh nám dal do správy celú zem a prezident je človek, ktorý nás ako občanov zastupuje v rôznych oblastiach spoločnosti. Je dôležité zvoliť si prezidenta, ktorý sa najviac približuje mojim hodnotám a predstavám o zastupovaní republiky. Možno žiadny kandidát nie je úplne dokonalý, ale treba si vybrať v každom kole toho, s ktorým sa stotožňujem najviac.

V čom je prezidentská funkcia dôležitá?

Lukáš Valach: Prezident môže kontrolovať, poukazovať na nevhodné zákony a zabrzdiť ich cez prezidentské veto. Má veľký vplyv na to, ako bude vyzerať súdnictvo na Slovensku, keďže podľa ústavy vymenúva a odvoláva predsedu, podpredsedu sudcov Ústavného súdu, taktiež predsedu, podpredsedu a sudcov Najvyššieho súdu, generálneho prokurátora či troch členov Súdnej rady. Je kľúčovou osobou v krízových situáciách, ako sú pád vlády alebo vojenská hrozba, pretože je zároveň aj najvyšším veliteľom ozbrojených síl. Okrem politickej funkcie, zastáva tiež funkciu morálnu či duchovnú. Jeho život a správanie je neustále na očiach občanov a je pre ľudí istým vzorom. Zároveň je aj oficiálnym reprezentantom Slovenskej republiky v medzinárodnom priestore.

Eduard Filo: Z politického hľadiska existuje viacero definícií a kompetencií prezidenta. Ja verím, že raz bude prezidentom muž alebo žena podľa Božieho srdca a práve on či ona bude odrážať Božie srdce, proklamovať Božie zaopatrenie, spravodlivosť a jeho priazeň.


Ak sa aj občan odhodlá odovzdať svoj hlas, v aktuálnom množstve kandidátov sa rýchlo stratí. Aké sú kritériá podľa, ktorých sa treba rozhodovať?

Ad de Bruin: Kniha Deuteronómium v prvej kapitole hovorí, že si máme spomedzi seba vybrať ľudí múdrych, skúsených a osvedčených. Múdrych znamená, že majú biblický základ k tomu, ako robiť dobré rozhodnutia, skúsených, ktorí vedia, ako prinášať život a osvedčených, ktorí sú transparentní a vedia pre koho tam sú.

Lukáš Valach: Pri voľbe treba prihliadať na kandidátove hodnoty, odbornosť, jeho minulosť, jeho vzťah k nej a tiež na víziu do prezidentského úradu. V neposlednom rade na vzor jeho osobného života.

Eduard Filo
Eduard Filo: Myslím si, že je to o dôvere, komu chcem dať svoj hlas. Dôvera je prienikom charakteru a kompetencií. Charakter s hodnotami poukazuje na to, či bude kandidát schopný držať kresťanské morálne hodnoty a žiť ich vo svojom živote. Kompetencie sú pre mňa zasa znakom profesionality v danej oblasti – politickej, komunikačnej, sociálnej a podobne. Každý by si mal vybrať kandidáta, ktorý sa najviac približuje jeho predstave o dôvere v neho.

Ako vy v projekte Kresťan v politike povzbudzujete ľudí k tomu, aby pristúpili k voľbe prezidenta?

Eduard Filo: Projekt Kresťan v politike povzbudzuje k aktívnej účasti na všetkých voľbách, prezidentských nevynímajúc. Najviac o tom svedčí najnovšie videoposolstvo. Ďalej na sociálnej sieti ponúkame odkazy na prebiehajúce predvolebné debaty. Účasť na voľbách je zodpovednosťou každého občana – kresťana. To, komu odovzdá kresťan svoj hlas a kto bude spravovať našu krajinu, je aj jeho vec.

Lukáš Valach: Politika je priestorom, kde svojím hlasom môžem pozitívne ovplyvniť životy miliónov ľudí. A môj hlas nie je zbytočný. Pred desiatimi rokmi rozhodlo v prezidentských voľbách len 3645 hlasov o tom, ktorý kandidát postúpi do druhého kola. Neostaňme doma a využime možnosť meniť Slovensko k lepšiemu.

Monika Marušicová

Súvisiace články: V parlamente sa modlili za politikov

Foto: archív respondentov

Viewing all articles
Browse latest Browse all 310