Quantcast
Channel: Svet kresťanstva
Viewing all articles
Browse latest Browse all 310

Návštevy Jána Pavla II. na Slovensku: Vyzýval k jednote a vernosti evanjeliu

$
0
0
Na Slovensko prichádzal Ján Pavol II. opakovane. Po niekoľkohodinovej návšteve v roku 1990 nasledoval bohatý pobyt v roku 1995. Posledná návšteva v roku 2003 už bola poznačená jeho fyzickým utrpením.

Vianoce 1989. Biskup Pavol Hnilica, ktorý musel veľkú časť života prežiť v nedobrovoľnej emigrácii, sa po takmer štyridsiatich rokoch vracal na Slovensko. Ešte predtým zašiel za Jánom Pavlom II. „Pavol, choď, pozdrav všetkých mne drahých Slovákov a Slovenky a priprav mi cestu,“ povedal mu pápež. Len niekoľko mesiacov na to nabralo lietadlo spoločnosti Alitalia s Jánom Pavlom II. na palube smer Praha.

1990: Pápež ako zázrak

„Neviem, či viem, čo je to zázrak. Napriek tomu si myslím, že som v tomto okamihu účastníkom zázraku,“ zazneli 21. apríla 1990 legendárne slová prezidenta Václava Havla. Na ruzynskom letisku nimi vítal hosťa z Vatikánu. „Boli ste vyvedení z poroby a stojíte na začiatku obnoveného diela. Nazývali vás, mlčiacou cirkvou´. Predsa však toto mlčanie bolo veľmi hlasné. Teraz nastali časy slobody a s nimi úloha obnovy a výstavby. Treba s Božou pomocou obnoviť život cirkvi na všetkých jej úrovniach a vo všetkých jej aspektoch,“ apeloval Ján Pavol II. v Katedrále sv. Víta. V hustom lejaku potom slávil omšu na Letenskej pláni za účasti asi 500 000 pútnikov.

Na druhý deň nasledovala omša na Velehrade, po ktorej ho ponad mariánsky Šaštín vrtuľník dopravil do Bratislavy. Napriek tomu, že Slovensko ešte nebolo samostatnou krajinou, „nediplomaticky“ pobozkal slovenskú zem. Pamätníkom tohto stretnutia je aj čitateľ Sveta kresťanstva Peter Mach. „Počas prvej návštevy som bol usporiadateľom na letisku vo Vajnoroch. Mám ešte odloženú usporiadateľskú pásku,“ povedal Mach, ktorý nechýbal ani pri ďalších dvoch návštevách Slovenska.



„Vaša viera, drahí bratia a sestry, sa osobitným spôsobom prejavovala v dvoch rozmeroch, ktorými sa vyznačuje vaše kresťanské svedectvo: je to vaša úcta k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska, a vaša vernosť Petrovmu stolcu,“ zložil kompliment miliónu Slovákov prítomných na historicky prvej omši, ktorú hlava Katolíckej cirkvi slávila v našej krajine. „Dúfam, že to nie je ,zbohom´, ale ,dovidenia!´“ lúčil sa Ján Pavol II. a asi ani sám netušil, že v krajine, ktorú dôverne poznal už ako mladý kňaz, sa ocitne ešte dvakrát.

1995: Mariánska návšteva

Na druhú apoštolskú návštevu prišiel Ján Pavol II. už do samostatného Slovenska. V polovici 90. rokov prechádzal mladý štát vypätým obdobím. Netajil to ani vtedajší prezident Michal Kováč. „Vítam vás v mene nás takých, akí sme – smädných po pravde a dobrej zvesti, ale aj slabých a rozvadených,“ povedal Kováč 30. júna 1995 na bratislavskom letisku. Ešte v ten istý deň pápež pricestoval do Nitry, kde ho čakalo 400 000 mladých Slovákov. „Necúvajte pred radikálnymi požiadavkami evanjelia! Nezamieňajte si slobodu s individualizmom. Nejestvuje opravdivá sloboda bez lásky k iným,“ vyzýval ich zakladateľ Svetových dní mládeže.

Na druhý deň sa už skláňal pred Sedembolestnou Pannou Máriou, patrónkou Slovenska v Šaštíne. „Na toto stretnutie mám nezabudnuteľnú spomienku – Ján Pavol II. sa vzdialil od sprievodu, nedbajúc na ochranku, a prišiel medzi nás, zdravotne postihnutým. Niektorým dal krížik na čelo a pokračoval k oltáru,“ zaspomínala si čitateľka Jarmila Pauerová.

V druhý júlový deň ho už čakala preplnená metropola východu, kde nielen svätorečil troch košických mučeníkov, ale aj povýšil Košickú diecézu na cirkevnú provinciu. Na východe Slovenska neobišiel ani početných gréckokatolíkov. „Návšteva Jána Pavla II. v Prešove bola pre mňa jednou z najvýznamnejších udalostí v mojom živote. Ale nielen v mojom, ale všetkých gréckokatolíkov,“ zaspomínal si na tento deň prešovský pomocný biskup Milan Lach. „Pápež bol prvýkrát v histórii v Prešove. Prišiel sa neočakávane pomodliť k hrobu bl. biskupa Pavla Gojdiča, ale aj k obetiam prešovských jatiek - bratov protestantov,“ dodal vladyka Lach pre Svet kresťanstva.

Posledný deň pobytu strávil Ján Pavol II. na ďalšom mariánskom pútnickom mieste, v Levoči. Ako milovník hôr nemohol nevyužiť blízkosť Vysokých Tatier, kde obedoval a oddychoval v Sliezskom dome pri Velickom plese. „A teraz sa obraciam na celý slovenský národ, ktorý chcem v tejto chvíli lúčenia privinúť k svojmu srdcu jedným veľkým objatím,“ lúčil sa podvečer na popradskom letisku.

2003: Z kríža sa nezostupuje

Napriek obrovskému fyzickému utrpeniu sa Ján Pavol II. rozhodol na Slovensko zavítať ešte raz. „Svoj pozdravný prejav síce začal čítať sám, ale po troch ťažko vyslovených vetách ďalší text už čítal Mons. Robert Urland z pápežského sprievodu. Podobne to bolo pri všetkých ďalších prejavoch a homíliách, ktoré pápež vždy iba začal, ale potom v nich pokračoval náš rodák kardinál Jozef Tomko,“ napísal jezuita Šebastián Labo, z ktorého publikácií Lietajúci pútnik dvadsiateho storočia čerpá aj tento článok.

Ján Pavol II. najprv navštívil Trnavu (11.9.) a potom dve diecézy, do ktorých nestihol zavítať počas predchádzajúcich ciest: Banskú Bystricu (12.9.) a Rožňavu (13.9.). Poslednú omšu, počas ktorej blahorečil biskupa Vasiľa Hopka a sestru Zdenku Schelingovú, slúžil v Petržalke. V tento deň cirkev slávila sviatok Povýšenia svätého kríža. Ten bol počas tretej návštevy Slovenska na pleciach Jána Pavla II. neprehliadnuteľný.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com

Viewing all articles
Browse latest Browse all 310