Quantcast
Channel: Svet kresťanstva
Viewing all articles
Browse latest Browse all 310

Kresťania v politike: Ak sa nevzchopíme, EÚ zničí kresťanské hodnoty

$
0
0
Výrazná väčšina Slovákov sa volieb do Európskeho parlamentu nezúčastní. Prečo sú tieto voľby dôležité, sme sa pýtali aktérov iniciatívy Kresťan v politike Ad de Bruina, Lukáša Valacha a Eduarda Fila.


Je pre Slovákov EÚ prínosom? 

Ad de Bruin: Keď Konrad Adenauer a Robert Schuman, obidvaja oddaní kresťania, kládli základy EÚ, vraveli, že od začiatku svojej existencie Európa potrebovala dušu. Vďaka tomu, že jej ju dali, sme sa mohli tešiť viac ako 60-ročnému pokoju na celom kontinente. 

Lukáš Valach: Získali sme mier v Európe, ktorý už dnes považujeme za samozrejmosť. Ako to vidíme u nášho východného suseda, mier samozrejmosťou nie je. Pre Európu bol veľkým darom a požehnaním. Obrovským prínosom je taktiež voľný pohyb osôb, tovarov a služieb a vzájomná kooperácia krajín v medzinárodných otázkach, v ktorých by sme ako samostatná krajina mali minimálne postavenie.

Čo nám, naopak, EÚ zobrala?

Lukáš Valach: EÚ mnohokrát porušuje zásadu subsidiarity – berie na seba kompetencie, ktoré patria členským štátom. Z toho potom pochádzajú problémy typu Estrella a Lunacek. Taktiež považujem za problém dotácie v poľnohospodárstve, ktoré spôsobujú to, že je pre Slováka lacnejšie dovážať zeleninu cez pol Európy, prebaľovať ju a predávať ju v hypermarkete, ako si ju kúpiť na trhu od miestneho pestovateľa.

Ad de Bruin: Keďže EÚ stratila svoju dušu, automaticky ju nahradilo humanistické myslenie. To však bude mať vždy za následok túžbu po väčšej moci na vrchole, a preto EÚ chce stále viac a viac suverenity od členských krajín. Vzhľadom k tomu, že v humanistickom myslení je morálka relatívna vec, budú vytvárané ďalšie a ďalšie zákony, ktoré nakoniec zničia kresťanské hodnoty a morálku.

Nakoľko EÚ ovplyvňuje našu domácu politiku?

Lukáš Valach: V posledných týždňoch sme mohli počuť v rôznych politických diskusiách a článkoch, že až 80 percent legislatívy preberajú členské štáty z EÚ. Pravdou však je, že neexistuje žiadna analýza, ktorá by toto číslo potvrdzovala. Podľa Zuzany Gabrižovej z Euroactiv.sk, sme v roku 2013 na Slovensku z EÚ prebrali 45 percent legislatívy. Keď k tomu pridáme európske nariadenia a vyhlášky, to číslo sa môže pohybovať okolo 50 percent.

Má zmysel ísť voliť do europarlamentu?

Ad de Bruin: Vzhľadom k tomu, že sa Slováci rozhodli byť súčasťou EÚ, mali by tiež prebrať svoju zodpovednosť hlasovať vo voľbách do europarlamentu. V súčasnej dobe viac zákonov pochádza z Bruselu, než tie, ktoré pochádzajú od našej vlády. Inými slovami, Brusel rozhoduje o tom, čo sa udeje v slovenskom parlamente, a tým určuje budúcnosť nášho vzdelávacieho systému, rodinného života, zamestnania, podnikania a morálky. Ak je to to, čo Slováci chcú, prosím, nech k voľbám nechodia! Ak však chceme zmenu, je absolútne nevyhnutné urobiť všetko preto, aby sa hlasovania zúčastnili. 

Aké sú kritériá, podľa ktorých sa treba rozhodovať?

Eduard Filo: Miera, podľa ktorej sa ja rozhodujem pre konkrétnych ľudí do spolupráce, partnerstva a v neposlednom rade pre kandidátov v politike, ktorí ma majú zastupovať, je prienik charakteru a kompetentnosti. Charakter mi ukazuje, aký je to človek, aké má srdce, ako zmýšľa a ako sa pravdepodobne zachová pri dôležitých rozhodnutiach. Kompetentnosť je znakom toho, že rozumie danej problematike, a vie sa v nej orientovať.

Ako môžu byť občania po voľbách ďalej informovaní o dianí v europarlamente?

Lukáš Valach: Na stránke http://www.europarl.europa.eu/ep-live/sk/schedule je možnosť sledovať každé zasadanie európskeho parlamentu so slovenským prekladom. Tak isto sa tam nachádzajú záznamy z minulých rokovaní. Odporúčam sledovať svojich poslancov na sociálnych sieťach či ich webových stránkach. Europoslanci sa majú vo svojom mandáte jeden týždeň do mesiaca venovať stretnutiam a práci s občanmi vo svojej krajine. Sledujte, čo váš poslanec počas tohto týždňa robí, prípadne mu napíšte.

Ako Slováci vnímajú voľby do europarlamentu?

Lukáš Valach: Aj v roku 2004, aj v roku 2009 bola na Slovensku najnižšia účasť v eurovoľbách v celej EÚ. Ľudia majú pocit, že Brusel je ďaleko a že oni jeho smerovanie nijako nemôžu ovplyvniť. Pričom veľakrát o kľúčových hlasovaniach v europarlamente rozhodne rozdiel pár poslancov, medzi ktorými sú aj tí slovenskí.

Zmenilo sa v tejto oblasti niečo za posledné roky? Zaujímajú sa kresťania viac o politiku? 

Lukáš Valach: Finančná kríza, euroval, množstvo zbytočných smerníc a byrokracie či etické otázky spôsobili, že Slováci začali čiastočne strácať dôveru v európske inštitúcie. To zároveň spôsobilo, že sa začali o EÚ viac zaujímať. Avšak, stále nie je záujem o Európsky parlament taký vysoký, ako o parlament slovenský, pričom kompetencie toho európskeho sú so slovenským porovnateľné, ak nie vyššie.

Ad de Bruin: Veľmi pomaly si ľudia začínajú uvedomovať fakt, že politika nie je špinavá, ale že ako kresťania v tejto oblasti zohrávame veľmi dôležitú úlohu. Predovšetkým mladšia generácia vo veku 18-30 rokov je veľmi otvorená a chce priamo vstupovať do politiky. To, čo však mnohým z nich chýba, je poznanie kresťanskej perspektívy a biblických princípov a zásad, podľa ktorých postupovať.

Monika Marušicová


Foto: europskyparlament.sk

Viewing all articles
Browse latest Browse all 310