Quantcast
Channel: Svet kresťanstva
Viewing all 310 articles
Browse latest View live

Ženská tvár svätosti: Brigita Švédska a Edita Steinová

$
0
0
Počas prázdninových mesiacov sa v liturgickom kalendári západného obradu Katolíckej cirkvi nachádzajú mená dvoch spolupatróniek Európy: sv. Brigity Švédskej a sv. Terézie Benedikty z Kríža. Tento rok sa s nimi spája aj dvojica výročí.

Od úmrtia sv. Brigity 23. júla 1373 uplynie 640 rokov. Sv. Terézia Benedikta z Kríža (sviatok 9. augusta), známa aj pod občiansky menom Edita Steinová, bola svätorečená pred pätnástimi rokmi, 11. októbra 1998, dnes už blahoslaveným a čoskoro svätým Jánom Pavlom II. Obe boli tým istým pápežom 1. októbra 1999 prostredníctvom apoštolského listu Spes aedificandi vyhlásené - spolu so sv. Katarínou Sienskou - za spolupatrónky Európy. Okrem nich sme si v lete pripomenuli aj ďalších patrónov starého kontinentu: sv. Benedikta z Nursie (11. júla) a sv. Cyrila a Metoda, ktorých sviatok ako patrónov Európy sa síce slávi 14. februára, no u nás a v Českej republike sme ich oslávili ako slovanských vierozvestov 5. júla.

Patronát sv. Brigity a sv. Edity nad Európou nie je náhodný. Ján Pavol II. v spomínanom liste objasňuje, že ku kroku vyhlásiť ich za spolupatrónky ho viedol ich život a osobná svätosť, ktorá „sa  prejavila v dejinných okolnostiach a v kontexte "zemepisných" oblastí“. Panoráma svätosti je síce rozsiahla, píše pápež, no rozhodol sa zvoliť si práve svätosť so ženskou tvárou „v rámci prozreteľnostnej tendencie, ktorá sa v cirkvi a v spoločnosti našich čias potvrdzuje stále jasnejším uznaním dôstojnosti a darov, ktoré má len žena“.

Obe ženy boli verejne známymi už počas svojho pozemského života, obe obohatili duchovnú spisbu originálnymi dokumentmi, obe lipli k charizme rehoľného života, obe sa nebáli obrátiť s výzvami na vtedajších pápežov, a napokon, obe dostali dar mystických duchovných zážitkov.

Brigita Švédska
Brigita mala s manželom Ulfom Gudmarssonom osem detí s rozličnou povahou, pričom jedným z nich bola aj Katarína Švédska, doteraz oficiálne nekanonizovaná svätica. Po spoločnej púti do Santiaga de Compostela v roku 1341 sa s manželom rozhodli zasvätiť Bohu. Ulf vstúpil do cisterciánskeho kláštora v švédskom opátstve Alvastra, kde krátko nato zomrel. Brigita sa ako vdova utiahla, stala sa františkánskou terciárkou a založila kláštor a neskôr aj novú rehoľu Najsvätejšieho Spasiteľa, ktorú v roku 1370 schválil pápež Urban V. Ešte predtým, v roku 1349, putovala s dcérou Katarínou po Taliansku, kde navštívili mnohé pútnické miesta u uctievali relikvie svätých. Po založení rehole putovali tiež do Svätej zeme, kde Brigita dostala viacero zjavení spätých s osobou Ježiša Krista.

Videnia ukrižovaného Ježiša mávala už ako sedemročná. Svoje vízie, ako aj plody daru proroctva, spísala v osemdielnej knihe Revelationes ("Zjavenia"). Nešetrila prísnymi upozorneniami, a to aj v prípade mravnej reformy kresťanského ľudu, vrátane kléru. Vyzývala pápežov, v tom čase sídliacich vo francúzskom Avignone, aby sa vrátili späť do Ríma. Jej spiritualita sa vyznačovala zameraním na Kristovo utrpenie a úctu k Panne Márii. Známou sa stala aj pre svoj asketický život, putovanie a službu chorým a pútnikom. Dostala tiež milosť mystického zasnúbenia sa s Kristom. Kanonizovaná bola Bonifácom IX. v roku 1391. V októbri 2010 jej jednu zo svojich katechéz venoval Benedikt XVI.

Edita Steinová
Dramatický príbeh zakončený násilnou smrťou predstavuje život Edity Steinovej. Narodila sa v niekdajšej Nemeckej ríši vo Vratislave, v súčasnom Poľsku, 12. októbra 1891 ortodoxným židovským rodičom. Ako šestnásťročná sa začala považovať za ateistku. Neskôr študovala filozofiu, psychológiu, históriu a germanistiku. Navštevovala prednášky fenomenologického filozofa Edmunda Husserla, ale aj filozofa Maxa Schelera, ktorého "hosťujúce prednášky o náboženských otázkach spôsobili trhlinu v jej neviere“ (Letz, 2002, s. 308). Dizertačnú prácu pod Husserlovým vedením s názvom Zum Problem der Einfühlung ("O probléme empatie") obhájila v roku 1918, odkedy sa začalo jej profesionálne akademické pôsobenie. Po náhodnom prečítaní životopisu sv. Terézie z Avily v knižnici jednej svojej priateľky povedala: „Toto je pravda!“ Na druhý deň si kúpila katechizmus a malý misál (porov. Letz, 2002, s. 311). Po nejakom čase navštívila bohoslužbu, pri ktorej dostala milosť pochopiť celú vierouku. Nechala sa pokrstiť, čím sa stala členkou Katolíckej cirkvi. Napriek tomu cítila súnáležitosť so svojimi židovskými koreňmi. Neskôr vstúpila do karmelitánskeho kláštora, kde na výslovnú žiadosť predstavených ďalej filozoficky tvorila.

Vzhľadom na svoj etnický pôvod bola Terézia Benedikta počas Druhej svetovej vojny zatknutá v holandskom kláštore a spolu s vlastnou sestrou prevezená do koncentračného tábora Osvienčim, kde obe zahynuli v plynovej komore. Ich telá boli následne spopolnené.

Vo svojej teologicko-filozofickej tvorbe rozvíjala tzv. vedu kríža, ktorú zhmotnila vo svojom hlavnom diele Kreuzeswiessenschaft ("Veda kríža"). Inšpirovala sa karmelitánskou spiritualitou, najmä odkazom sv. Jána z Kríža a sv. Terézie z Avily. Ján Pavol II. pripomenul v homílii v roku 1998 počas jej kanonizácie skutočnosť, že sestra Terézia Benedikta odmietla nepriamy návrh na záchranu pred deportáciou: „Nerobte to! Prečo by som mala byť ušetrená? Či to nie je správne, že by som mala odmietnuť akúkoľvek výhodu, ktorú som získala svojím krstom? Keby som nemohla zdieľať podiel mojich bratov a sestier, môj život by bol v istom zmysle zničený.“ O rok na to v už spomínanom apoštolskom liste Spes aedificandi napísal: „Vyhlásiť dnes Editu Steinovú za spolupatrónku Európy znamená vyvesiť na horizont starého kontinentu zástavu úcty, znášanlivosti, prijatia, ktorá pozýva mužov a ženy pochopiť sa a prijať sa napriek etnickým, kultúrnym a náboženským rozdielom, aby vytvorili skutočne bratskú a sesterskú spoločnosť.“

Rovnako ako v prípade sv. Brigity, aj na sv. Editu Steinovú sa zameral Benedikt XVI. vo svojej katechéze 13. augusta 2008. Jej filozofický odkaz zrevidoval okrem iných aj významný súčasný škótsko-americký filozof Alasdair MacIntyre v knihe Edith Stein: A Philosophical Prologue, 1913-1922 (Plymouth : Rowman and Littlefield, 2006). V roku 2008 bola busta sv. Terézie Benedikty z Kríža pridaná do Walhally – siene slávy nemeckého národa v bavorskom Regensburgu. 

Marián Sekerák 

Použitá literatúra:
Letz, Ján: Mystičky Západu: Inšpirácia pre kresťanskú filozofiu a teológiu. Prešov: Vydavateľstvo Michala Vaška, 2002.

Súvisiace články:
Pred 70 rokmi v Osvienčime zomrela Edita Steinová. Pápeža žiadala, aby nemlčal
Rýnska Sibyla učiteľkou cirkvi?
Pápež vyhlási nových cirkevných učiteľov

Foto: wikipedia.org, edithstein.nl

RIO 2013: František nebude v Brazílii používať opancierovaný papamobil

$
0
0
Napriek nedávnym masovým protestom a ďalším ohláseným demonštráciám sa počas Svetových dní mládeže v Rio de Janeiro bude pápež voziť v otvorenom džípe. Podľa brazílskeho generála je František sám sebe najlepším bezpečnostným systémom.

Brazílska vláda nenecháva nič na náhodu. Po nedávnych rozsiahlych protestoch, ktoré spustilo obyčajné zdražovanie cestovného, no napokon si vyžiadali najmenej šesť obetí, zvýšila počet bezpečnostných síl v uliciach Rio de Janeiro. Namiesto plánovaných 8 500 vojakov do nich povolala vyše 10 000 členov armády. Tí sa pripoja k 12 000 policajtom a 1 700 členom špeciálnych jednotiek.

Vatikán napriek tomu ostáva pokojný. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na stredajšej tlačovej konferencii potvrdil„plnú dôveru v schopnosti štátnych úradov daný stav vyriešiť uspokojivo“. Zdôraznil, že „demonštrácie nemierili proti pápežovi alebo cirkvi“, takže do Brazílie odchádzajú v „úplnom pokoji“.

Takéto pocity však neprežívajú miestni predstavitelia. Šéf spravodajskej služby počas utorkovej tlačovej konferencie povedal, že hrozba novej vlny protestov je veľkým postrachom. Starosta Rio de Janeiro vopred apeloval, že „pápež nemá nič spoločné s hriechmi politikov“. Organizátori júnových protestov napriek tomu oznámili, že na budúci týždeň opäť vyjdú do ulíc s jasným posolstvom: „Pápež, pozri sa, ako s nami zaobchádzajú!“ Zároveň zdôraznili, že protesty nie sú nasmerované proti Františkovi, ale proti korupcii politikov.

Protesty sa však plánujú aj proti samotnej cirkvi. Hnutie SlutWalk vyhlásilo, že pripravuje demonštrácie kritizujúce postavenie žien v cirkvi. Homosexuálne hnutie Beijaço zasa naplánovalo hromadné bozkávanie počas uvítacieho ceremoniálu v prezidentskom paláci. Na sociálnej sieti už potvrdilo účasť takmer 1500 homosexuálov. Svojím vystúpením chcú bojovať aj za distribúciu kondómov.

Napriek napätej atmosfére sa pápež o svoju bezpečnosť neobáva. Práve naopak. Podľa BBC odmietol zobrať do Brazílie opancierovaný papamobil. Namiesto neho sa bude v uliciach presúvať v otvorenom džípe, ktorý používa pri audienciách na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. „Nech sa stane čokoľvek, pápež František je sám sebe vlastným bezpečnostným systémom,“ povedal generál Gilberto Carvalho zodpovedný za bezpečnosť. „Pápež bude v bezpečí. Nie kvôli armáde, ale vďaka sympatiám, ktoré vzbudzuje odvtedy, čo predstavuje novú nádej nielen pre cirkev, ale pre ľudstvo celé.“

Na tlačovej konferencii vatikánsky hovorca Lombardi odmietol kritiku, že Svetové dni mládeže budú predražené. Výdavky sa majú vyšplhať na 140 miliónov dolárov. „Na financie dôjde pri každej ceste pápeža,“ povedal s tým, že je presvedčený o podpore Brazílčanov pre túto udalosť. Na porovnanie, budúcoročné Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré taktiež organizuje Brazília, majú stáť až 13 miliárd amerických dolárov.

Monika Marušicová

Súvisiace články:Registrovaných pútnikov je výrazne menej ako sa čakalo

Foto: facebook.com/CatnolicNewsService

František: Maté prijem radšej ako kávu alebo čaj

$
0
0
Aj v pápežskom úrade pokračuje František v pití maté – typického latinskoamerického nápoja. Priznal to v liste argentínskej prezidentke Cristine Kirchnerovej.

„Sigo tomando el mate... Pokračujem v pití maté,“ napísal František v liste, ktorým poďakoval argentínskej prezidentke Cristine Kirchnerovej za blahoželanie k sviatku apoštolov Petra a Pavla, patrónov Ríma. Pápežov list prezidentka zverejnila na svojom twitterovom účte. Informoval o tom portál Vatican Insider.

Po poďakovaní, uistení o svojich modlitbách a prosbe o ne František v odpovedi poznamenal: „Pokračujem v pití maté, pretože je to stále lepšie digestívum ako čaj alebo káva.“ Práve argentínska prezidentka mu totiž v deň inauguračnej omše darovala súpravu na pitie tohto nápoja, ktorej základ tvorí „bombilla“ – špeciálna nádobka s kovovou trubičkou (na obr.).

Maté sa pripravuje z listov rovnomennej rastliny, ktoré sa spracúvajú podobne ako čaj. Jeho pitie prebrali španielski kolonizátori v 16. storočí od guaranských indiánov, ktorí obývali územie dnešného štátu Paraná, súčasti brazílskej federácie. Španieli však zmenili spôsob prípravy: maté začali zalievať – rovnako ako čaj – horúcou vodou, kým indiáni používali studenú.

Maté sa postupne stalo tradičným nápojom v Argentíne, Paraguaji, Uruguaji, Čile a južnej Brazílii. „Pitie maté je každodenný rituál v takmer všetkých rodinách a – v niektorých prípadoch – aj v úradoch, kde je veľmi bežné vidieť zamestnancov pracovať pri počítači s nádobkou maté,“ dodal portál Vatican Insider

Imrich Gazda


Foto: radiovaticana.cz

RIO 2013: Detailný program apoštolskej cesty pápeža Františka v Rio de Janeiro

$
0
0
Od 22. do 29. júla čaká pápeža Františka prvá apoštolská cesta, ktorá smeruje na 28. svetové dni mládeže v Rio de Janeiro. Prinášame vám detailný prehľad týždenného pápežovho pobytu. 

Pondelok, 22. júl 2013 
08:45 - odlet z rímskeho letiska Ciampino do Rio de Janeiro
16:00 - oficiálne privítanie na Medzinárodnom letisku Antonia Carlosa Jobima - Galeão
17:00 - uvítací ceremoniál v záhrade Guanabarského paláca
17:40 - zdvorilostná návšteva prezidentky republiky v Guanabarskom paláci a následný odpočinok v rezidencii Sumaré

Streda, 24. júl 2013
08:15 - odlet helikoptérou zo Sumaré do sanktuária Nepoškvrneného počatia Našej Pani v Aparecíde
09:30 - pristátie na heliporte v Aparecíde
10:00 - uctenie obrazu Panny Márie v Kaplnke dvanástich apoštolov
10:30 - svätá omša v Bazilike Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Aparecíde
13:00 - obed s pápežským sprievodom, biskupmi a seminaristami provincie v seminári Bon Jesús v Aparecíde
16:10 - odlet helikoptérou z Aparecídy do Rio de Janeiro
17:25 - príchod na letisko Santos Dumont v Rio de Janeiro
18:30 - návšteva Nemocnice sv. Františka Assiského v Rio de Janeiro

Oficiálna hymna SDM Rio 2013 v slovenčine.

Štvrtok, 25. júl 2013
07:30 - súkromná svätá omša v rezidencii Sumaré v Rio de Janeiro
09:45 - odovzdanie kľúčov od mesta pápežovi a požehnanie olympijských vlajok v Mestskom paláci Rio de Janeiro
11:00 - návšteva chudobnej štvrte Varginha (Manguinhos) v Rio de Janeiro
18:00 - slávnostné privítanie pápeža mladými na pláži Copacabana v Rio de Janeiro

Piatok, 26. júl 2013
07:30 - súkromná sv. omša v rezidencii Sumaré v Rio de Janeiro
10:00 - vysluhovanie sviatosti zmierenia niektorým účastníkom Svetových dní mládeže (SDM) v parku Quinta da Boa Vista
11:30 - krátke stretnutie s mladými väzňami v Arcibiskupskom paláci sv. Joaquina
12:00 - modlitba Anjel Pána z balkóna Arcibiskupského paláca sv. Joaquina
12:15 - pozdravenie organizačného tímu a dobrodincov SDM v Arcibiskupskom paláci sv. Joaquina
13:00 - obed s mladými v Arcibiskupskom paláci sv. Joaquina
18:00 - krížová cesta s mladými na pláži Copacabana

Sobota, 27. júl 2013

09:00 - sv. omša s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi a seminaristami v Katedrále sv. Šebastiána
11:30 - stretnutie s brazílskymi predstaviteľmi v Divadle Municipale
13:30 - obed s brazílskymi kardinálmi, predsedníctva Národnej konferencie biskupov Brazílie, miestnymi biskupmi a pápežským sprievodom v jedálni Študijného centra Sumaré
19:30 - slávenie vigílie s mladými pútnikmi na Campus Fidei v Guaratibe

Nedeľa, 28. júl 2013
10:00 - slávnostná svätá omša na Campus Fidei v Guaratibe a modlitba Anjel Pána
14:00 - obed s pápežským sprievodom v jedálni Študijného centra Sumaré.
16:00 - stretnutie s koordinačným výborom Rady biskupských konferencií Latinskej Ameriky (CELAM) v Študijnom centre Sumaré
16:40 - rozlúčka s personálom rezidencie Sumaré
17:30 - stretnutie s dobrovoľníkmi SDM v piatom pavilóne centra Rio
18:30 - rozlúčková ceremónia na Medzinárodnom letisku Antonia Carlosa Jobima - Galeão
19:00 - odlet z letiska

Pondelok, 29. júl 2013
11:30 - prílet na rímske letisko Ciampino

Podľa oficiálnych vatikánskych informácií spracovala Monika Marušicová.

Foto: vatican.va

František zriadil komisiu pre reformu vatikánskych štruktúr

$
0
0
Pápež František ustanovil už tretiu komisiu, ktorá ma pomôcť lepšiemu fungovaniu Svätej stolice.

Po kardinálskej komisii, ktorá má pripraviť reformu Rímskej kúrie a ďalšej, ktorá má zreformovať tzv. vatikánsku banku (IOR), František zriadil Pápežskú referenčnú komisiu na preskúmanie a usmernenie usporiadania ekonomicko-administratívnej štruktúry Svätej stolice. „Pápež chce mať jasno nielen v aktivitách IOR, ale aj vo všetkých ekonomických a administratívnych aktivitách Svätej stolice,“ komentoval Františkovo rozhodnutie vatikanista Andrea Tornielli.

Rovnako ako bankovú, aj ekonomicko-administratívnu komisiu pápež zriadil formou krátkeho chirografu – vlastnoručne písaného latinského textu. Jej úlohou bude zhromažďovať informácie, predkladať ich pápežovi a spolupracovať s kardinálskou komisiou. Na rozdiel od nej, v osemčlennej ekonomicko-administratívnej komisii budú sedieť odborníci v právnych, finančných a organizačných otázkach. Jediným klerikom je sekretár Lucio Angel Vallejo Balda, ktorý je zároveň sekretárom Prefektúry pre ekonomické záležitosti Svätej stolice. V komisii je aj jedna žena, Francesca Immacolata Chaouqui z Talianska, predsedá jej Joseph F.X. Zahra z Malty.

Cieľom komisie je „zjednodušenie a racionalizácia jestvujúcich štruktúr a dôslednejšie plánovanie ekonomických aktivít celej vatikánskej administratívy,“ píše sa v pápežovom chirografe. Ako pripomenul portál Vatican Insider, okrem Inštitútu pre náboženské diela – ako znie oficiálny názov vatikánskej banky – vo Vatikáne pôsobia aj ďalšie inštitúcie s ekonomickým dosahom: spomenutá Prefektúra pre ekonomické záležitosti Svätej stolice, Správa majetku Apoštolskej stolice, v ktorej pôsobil nedávno zatknutý monsignor Nunzio Scarano, Governatorát Mestského štátu Vatikán či Kongregácia pre evanjelizáciu národov.

Keďže komisia má napomôcť efektívnejšiemu a transparentnejšiemu narábaniu s hmotnými a nehmotnými prostriedkami, podľa Františkovho rozhodnutia má mať plný prístup k informáciám z jednotlivých vatikánskych úradov, pričom môže konzultovať s expertmi z celého sveta.

Prvé pracovné stretnutie komisie sa uskutoční po návrate pápeža Františka z budúcotýždňovej apoštolskej cesty v Brazílii, kde sa zúčastní Svetových dňoch mládeže.

Imrich Gazda 

Foto: flickr.com

RIO 2013: František pred cestou do Brazílie požiadal Máriu o ochranu a Benedikta XVI. o modlitby

$
0
0
Pred odletom na brazílske Svetové dni mládeže vykonal pápež František dve nečakané návštevy – Benedikta XVI. v kláštore Mater Ecclesiae a Panny Márie v Bazilike Santa Maria Maggiore.

Návštevníci známej mariánskej baziliky ostali v sobotu podvečer prekvapení. V chráme sa krátko pred 17. hodinou objavil pápež František, aby pred starobylým mariánskym obrazom Salus Populi Romani poprosil Pannu Máriu „o ochranu počas nastávajúcej apoštolskej cesty do Brazílie, ako aj o ochranu mladých, ktorí sa zídu na Svetových dňoch mládeže a všetkých mladých na svete“.

Týmito slovami predstavilúmysly pápežovej polhodinovej modlitby hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. Po jej skončení František zapálil sviecu s logom Svetových dní mládeže a – rovnako ako počas návštevy baziliky po svojom zvolení– uctil si Pannu Máriu malou kyticou. Pred odchodom z chrámu sa prihovoril prítomným ľuďom a poprosil ich, aby ho do Brazílie sprevádzali modlitbou, dôverou a pokáním. Po vyše hodinovej návšteve baziliky, ktorá bola už štvrtou počas Františkovho pontifikátu, sa vrátil do Vatikánu.

K rovnako nečakanej návšteve došlo aj v piatok podvečer – František sa vybral za svojím predchodcom Benediktom XVI., ktorý býva vo vatikánskom kláštore Mater Ecclesiae, aby ho požiadal od duchovnú podporu počas budúcotýždňovej cesty. Práve Benedikt XVI. v auguste 2011 na konci Svetových dní mládeže v Madride oznámil, že ďalšie stretnutie sa uskutoční už o dva roky v Rio de Janeiro.

Polhodinové stretnutie oboch pápežov sa začalo spoločnou modlitbou, po nej si Benedikt XVI. zaspomínal na stretnutia s mládežou v Kolíne nad Rýnom, Sydney a Madride a Františka uistil, že duchovne bude prítomný aj v Rio de Janeiro. Emeritný pápež dostal brožúru s programom cesty, aby mohol sledovať jednotlivé prenosy a pamätnú medailu pripravenú pri tejto príležitosti.

Imrich Gazda

Všetko podstatné o Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro nájdete tu.

Foto: flickr.com

RIO 2013: Päť najočakávanejších momentov Svetových dní mládeže

$
0
0
Pápež František odletel na svoju prvú apoštolskú cestu. A nie hocijakú. Čakajú ho týždňové Svetové dni mládeže v Rio de Janeiro.

František zdedil brazílske Svetové dni mládeže (SDM) po svojom predchodcovi Benediktovi XVI. V rovnakej pozícii sa ocitol aj emeritný pápež, ktorý v roku 2005 prevzal SDM v Kolíne nad Rýnom po Jánovi Pavlovi II. Františkova cesta bude nabitejšia ako bol pôvodný náčrt programu pre Benedikta XVI. „Pápež František doplnil niekoľko ďalších prvkov: napríklad púť do Aparecídy, návštevu nemocnice a favely – chudobnej štvrti Varginha či stretnutie s Radou latinsko-amerických biskupských konferencií. Využil tak dni, ktoré boli v predošlom návrhu programu plánované na odpočinok,“ vysvetlil hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Na ktoré udalosti sa zameria najväčšia pozornosť účastníkov stretnutia, ale aj svetovej verejnosti?

1. Stretnutie s novinármi
Už prvá udalosť – tradičná tlačová konferencia na palube lietadla – prejde výraznou zmenou. Približne dvanásťhodinový let z Ríma do Rio de Janeira využije František ináč ako jeho predchodca. „Stretnutie s novinármi zostáva zachované, pápež mi ale povedal, že by ho chcel poňať inak, a nie podľa klasickej schémy otázka – odpoveď,“ povedal hovorca Lombardi. „Svätý Otec by chcel prísť medzi vás novinárov a pozdraviť vás osobne jedného po druhom, aby vás poznal. Nepridŕža sa teda doterajšieho spôsobu vopred pripravených otázok.“

Podľa vatikanistu Andreu Tornielliho, ktorý s pápežmi absolvoval niekoľko desiatok letov, osobné rozhovory s novinármi uprednostňoval počas letov aj Ján Pavol II. „Pápež Ratzinger sa nikdy, ani počas dlhých medzikontinentálnych letov nestretol s novinármi, aby ich pozdravil jedného po druhom,“ napísal Tornielli na svojom blogu.

2. Púť do Aparecídy
Prvým vrcholom pápežovej cesty bude stredajšia svätá omša v Bazilike Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Aparecíde, na ktorú sa František z Rio de Janeiro presunie helikoptérou. Pred omšou si uctí obraz Panny Márie v Kaplnke dvanástich apoštolov a zasvätí jej svoj pontifikát.

Detailný prehľad programu apoštolskej cesty pápeža Františka

Aparecída je Františkovi veľmi blízka. V roku 2007 sa tu konala piata generálna konferencia Latinsko-amerických biskupských konferencií (CELAM), ktorej sa zúčastnil aj pápež Benedikt XVI. V jej závere účastníci veľkou väčšinou zvolili arcibiskupa Buenos Aires Jorge Mariu Bergoglia za predsedu komisie, ktorá mala pripraviť záverečný dokument. Podľa hovorcu Lombardiho Františkovi veľmi záleží na tomto texte, ktorý „vyjadruje jeho pohľad na misijné poslanie cirkvi v našej dobe a na latinskoamerickom kontinente“. Pápež tento dokument zvykne podarovať každému významnému hosťovi z Latinskej Ameriky a odporučí mu, aby si ho prečítal počas spiatočnej cesty.

3. Návšteva chudobnej štvrte
Vo štvrtok pápež navštívi chudobnú štvrť Varginha, ktorá sa nachádza v blízkosti slávnej sochy Krista Vykupiteľa v severnej časti Rio de Janeiro. Takéto slumy sú v Latinskej Amerike nazývané favely a len v samotnej Brazílii ich je asi 16 000. Pápež sa chce s miestnymi obyvateľmi porozprávať a pomodliť tak, ako to robil počas návštev chudobných štvrtí už ako arcibiskup Buenos Aires.

4. Spoveď s pápežom
Rovnako ako počas SDM v Madride bude mať pätica mladých možnosť vyspovedať sa priamo pri pápežovi. František si sadne do jednej zo spovedníc v Parku Quinta da Boa Vista v piatok dopoludnia. Benedikt XVI. mal v Madride vyspovedať troch mladých ľudí, ale keďže skončil skôr ako bolo v pláne, vyspovedal ešte jedného kajúcnika navyše.  

5. Vigília a záverečná omša 
Vyvrcholením 28. SDM bude sobotná vigília a nedeľná slávnostná omša. Obe udalosti sa budú za prítomnosti pápeža Františka konať na tzv. Campus Fidei (na obr.). Očakáva sa tu účasť asi milióna a pol mladých pútnikov. Medzi nimi budú aj predstavitelia okolitých latinskoamerických krajín, ktorých na vyvrcholenie SDM pozvala brazílska prezidenta Dilma Rousseffová. Na záver pápež oznámi miesto, kde sa bude konať nasledujúce stretnutie v roku 2016.

Imrich Gazda, Monika Marušicová

Všetko podstatné o Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro nájdete tu.

Foto: twitter.com, rio2013.com

RIO 2013: Brazília je krajina dvoch tvárí, tvrdí odborník na Latinskú Ameriku

$
0
0
Pápež František v pondelok začal prvú apoštolskú cestu, ktorá smerovala na Svetové dni mládeže v Rio de Janeiro. O Brazílii, nedávnych nepokojoch a postavení Katolíckej cirkvi sme sa rozprávali s odborníkom na Latinskú Ameriku Ivanom Kováčom.

Môžeš v krátkosti charakterizovať Brazíliu – krajinu, do ktorej pápež prichádza?
Je to dynamicky sa rozvíjajúca obrovská krajina, ktorá ma ambície patriť medzi svetové politické a ekonomické veľmoci a v súčasnosti je bezpochyby lídrom Latinskej Ameriky. Na druhej strane, naďalej zostáva krajinou s mnohými sociálnoekonomickými výzvami, bezpečnostnými problémami, sociálnou nerovnosťou a ďalšími faktormi, ktoré prispievajú k jej obrazu krajiny s dvoma tvárami.

Brazíliu v roku 2007 navštívil aj pápež Benedikt XVI. Zmenila sa medzitým?
Krajina sa vyvíja veľmi dynamicky, takže za uplynulých šesť rokov sa zmenila. V období vlády prezidenta Lulu da Silvu, teda do konca roku 2010, Brazília veľmi úspešne napredovala v získavaní globálnej prestíže v medzinárodných vzťahoch, etablovala sa ako jedna z nových nastupujúcich svetových veľmocí a posilnila svoje postavenie aj ziskom usporiadateľských práv na Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2014 a Letné olympijské hry v roku 2016. Brazília sa určite stala sebavedomejšou a ekonomicky rozvinutejšou.

Čo vravíš na novú prezidentku Dilmu Rousseffouvú, ktorá Františka v Rio de Janeiro privítala nezvyčajne temperamentne a srdečne?

Odkedy je pri moci nová prezidentka Dilma Rousseff, vývoj v krajine vzbudzuje isté otázniky. Jej vládu charakterizujú jednak vnútropolitické problémy v štátnom aparáte spojené s korupciou, ale najmä nedávne masové protesty v mnohých brazílskych mestách, vrátane Ria. Tým, že sa Brazílčania stali sebavedomejší a posilnila sa stredná vrstva v krajine, vrátane dosiahnutia istej stabilnej ekonomickej situácie, tak začínajú od štátu požadovať viac. Mám tým na mysli najmä verejné služby a ich kvalitu, či už zdravotníctvo, školstvo, pracovné príležitosti, ako aj transparentnosť politikov. Brazília roku 2013 bude preto charakterizovaná akousi rozporuplnosťou či rozpoltenosťou, kedy na prahu veľkých podujatí ako je Pohár konfederácii FIFA a Svetové dni mládeže (SDM) vystúpili na povrch socioekonomické problémy a masová nespokojnosť obyvateľstva.

V posledných týždňoch krajinu zachvátili nepokoje. Čo bolo ich príčinou?
Bezprostredným spúšťačom nepokojov bolo zvyšovanie cestovného vo verejnej doprave v niektorých mestách, napríklad aj v najväčšom meste Sao Paulo. Skutočnou príčinou je však únava verejnosti z korupcie a netransparentnosti politikov, ako aj z plytvania a rozkrádania štátnych financií pri stavebných prácach spojených s prípravou MS vo futbale. Obyvateľstvo stratilo trpezlivosť s celkovou stagnáciou socioekonomického rozvoja krajiny, ktorú je možné pozorovať za posledné dva-tri roky. Fakt, že nepokoje boli načasované na turnaj Pohára konfederácii FIFA vyvoláva mnohé otázniky o tom, ako podobné správanie más môže z bezpečnostného či organizačného hľadiska ovplyvniť SDM, MS vo futbale či LOH. Vláda však reagovala veľmi promptne, podporila požiadavky protestujúcich a vytvorila predpoklady, aby ich dlhodobé zámery boli vypočuté. Hneď v júni prezidentka ohlásila masívny investičný balík do spomínaných oblastí verejných služieb ako aj legislatívnu iniciatívu na posilnenie boja proti korupcii a sprenevere štátnych financií.

Zasiahli nepokoje aj Rio de Janeiro? Existujú nejaké bezpečnostné riziká?
Nepokoje sa vo veľkej miere objavili aj v Rio de Janeiro. Výrazne poškodili imiďz mesta aj krajiny. Keďže sa tieto udalosti odohrali takmer pred mesiacom a pol a v súčasnosti je situáciu upokojená, nemyslím si, že by došlo k obnoveniu protestov a mobilizácii más. Bezpečnostné riziká preto skôr budú smerovať do roviny osobnej bezpečnosti účastníkov SDM v zmysle drobných krádeží, prepadov či nebodaj únosov. Myslím si však, že brazílske orgány, poučené futbalovým turnajom, príjmu také opatrenia, aby povesť Brazílie po SDM zase stúpla a obnovil sa imidž Ria ako priateľského a otvoreného mesta pre turistov a cudzincov. Pre povesť krajiny je hladký a bezkonfliktný priebeh SDM v Riu absolútne kľúčový.

Akým výzvam čelí miestna Katolícka cirkev?
Katolícka cirkev je v Brazílii veľmi významnou inštitúciou. V prvom rade preto, že podľa počtu kresťanov je Brazília svetovou jednotkou a z viac ako 200 miliónov obyvateľov sa ku kresťanstvu hlási takmer 65 percent populácie. Na druhej strane vzťah k cirkvi u mnohých výrazne chladne. Podobne ako v iných latinskoamerických krajinách, aj v Brazílii je rozšíreným fenoménom odchod katolíkov k protestantizmu, najmä do rôznych evanjelikálnych spoločenstiev pentekostálneho typu, ale zjavné sú aj silné tendencie smerom k synkretizmu ovplyvnené dedičstvom indiánskej kultúry. Špecifickým fenoménom je ľudová religiozita, teda viera mimo cirkvi a oficiálnej vierouky a takisto aj rôzne novovznikajúce pseudonáboženské spirituálne hnutia.

SDM, MS vo futbale, LOH. Zvládne krajina, finančne a organizačne, toľko megaudalostí?
Pre krajinu je také množstvo podujatí vo veľmi krátkom čase neúmernou záťažou. Brazília si toto bremeno na svoje plecia vzala ešte za vlády Lulu da Silvu, ktorého snahou bolo, aj cestou organizácie významných svetových podujatí, posilniť vplyv a prestíž Brazílie na medzinárodnej scéne. Jeho nástupkyňa Dilma Rousseff však musí riešiť množstvo problémov spojených s prípravou a nedávne masové protesty obyvateľstva vytvárajú obavy o ich priebeh. Snahou vlády je poučiť sa z nich a predísť im, čo je absolútne nevyhnutné pre zachovanie dobrého mena krajiny. Otázkou zostáva, ako zareaguje obyvateľstvo a či investičné balíky a legislatíva prisľúbené prezidentkou, upokoja verejnú mienku a Brazílčania sa dokážu v priebehu nasledujúceho roka zomknúť pri príprave a samotnom priebehu MS vo futbale. Tie budú veľkou skúškou schopnosti finančne, infraštruktúrne i organizačne zabezpečiť svetové top podujatie.

Ivan Kováč je odborným asistentom na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Imrich Gazda 


Všetko podstatné o Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro nájdete tu. 

Foto: facebook.com

RIO 2013: František bude bývať a jesť skromne. Tropické džúsy ho ale neminú

$
0
0
Pápež František bude počas prebiehajúcich Svetových dní mládeže v Rio de Janeiro bývať v rovnakej izbe ako kedysi Ján Pavol II. Pri príprave jedálnička som sa musela držať na uzde, s úsmevom sa posťažovala rehoľná sestra, ktorá bude pápežovi variť.

Sladké a jednoduché. Tieto dve slová charakterizujú menu, ktoré bude pápežovi Františkovi servírované počas nasledujúcich dní. Až do nedele vymenil bývanie vo vatikánskom Dome sv. Marty za rezidenciu Sumaré v Rio de Janeiro, kde sa zúčastňuje 28. svetových dní mládeže (SDM).

Pápeži počas apoštolských ciest zvyčajne bývajú na apoštolskej nunciatúre. Keďže Rio de Janeiro nie je hlavným mestom, kde sídli vatikánske veľvyslanectvo, František sa ubytoval v cirkvou spravovanej dvojposchodovej rezidencii Sumaré. „Je to stredisko, ktoré diecéza v Riu využíva na rôzne svoje aktivity – patrí do nej študijné a konferenčné centrum a rôzne ďalšie budovy. Leží zhruba osem kilometrov od mesta na vrchovine, asi 400 metrov nad morom, uprostred bohatej vegetácie,“ opísal Františkov dočasný domov hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Zaujímavosťou je, že v „pápežskej“ izbe číslo 5 býval počas troch ciest do Brazílie aj Ján Pavol II. Nachádza sa na prvom poschodí a len nedávno bola vynovená. Ponechala si však skromný charakter – posteľ, stôl, stolička, vešiak, hojdacie kreslo, nočný stolík s telefónom a malá chladnička. Na rovnakom mieste bude bývať aj tridsiatka hosťujúcich kardinálov. Podobne ako v Dome sv. Marty budú stolovať spoločne s pápežom.

Musela som sa držať na uzde a neponúknuť na stôl príliš luxusné pokrmy, priznala rehoľná sestra Terezinha Fernandes, ktorá má pod palcom stravovanie v rezidencii. Samotný František totiž požiadal personál o striedmosť. Vyvážiť ju chcú hojnosťou bezhraničnej radosti z pápežovej prítomnosti. Jedlá budú prevažne pozostávať z ryže, fazule a miestnych špecialít, akým je napríklad syrový chlieb alebo doce de leite – dezert vyrobený z karamelizovaného mlieka.

Nie vo všetkom však sestra Terezinha vypočuje priania pápeža. Po záverečnej omši si František vyžiadal len vodu. Podľa sestry je však nemysliteľné „neumožniť pápežovi vyskúšať niektorý z našich tropických ovocných džúsov“.

Imrich Gazda, Peter Balberčák 

Všetko podstatné o Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro nájdete tu. 

Foto: facebook.com/CatholicNewsService

RIO 2013: Slovenka, Španiel, Angličan. Spojili ich Svetové dni mládeže

$
0
0
Svetové dni mládeže v Rio de Janeiro pomáha zabezpečovať vyše 60 000 dobrovoľníkov. Medzi nimi nechýbajú ani Slováci.

Študentka psychológie Radka Heretová priletela do Brazílie pred takmer troma týždňami. Je jednou z dobrovoľníkov, ktorí asistujú mladým pútnikom z celého sveta. Aké boli jej prvé dojmy z neznámej krajiny? „Som milo prekvapená. Pripravovala som sa na horšie podmienky, a to po viacerých stránkach – jedlo, hygiena, bezpečnosť, počasie, organizácia, ľudia. Všetko je z môjho pohľadu lepšie ako som čakala,“ priznala portálu Svet kresťanstva.

Slovenskí pútnici boli počas Misijného týždňa, ktorý predchádzal vyvrcholeniu Svetových dní mládeže (SDM), ubytovaní v siedmych farnostiach Sao Paulo. Atmosféra bola podľa Radky skvelá. „Spoločná omša bola veľmi silná. Cítili sme veľa radosti, prijatia a jednoty mladých ľudí, ktorých spojil Boh,“ prezradila študentka psychológie. „Mojou motiváciou, prečo som sa stala dobrovoľníčkou na SDM, bola dlhotrvajúca túžba ísť na misie. Chcela som zažiť dobrodružstvo s Bohom. Som veľmi rada, že slúžim naším pútnikom a Pán mi potvrdzuje, že na SDM nejde o výlet či dovolenku, ale je to veľmi milostivý čas, kedy bude Boh meniť životy ľudí.,“ dodala.

Španiel Luis Martinez sa dostal na SDM v Madride v roku 2011 len náhodou. Stretnutie mu však zmenilo život natoľko, že dnes pôsobí v Rio de Janeiro ako dobrovoľník. Do Brazílie pricestoval už v januári a odvtedy pôsobí ako koordinátor španielsky hovoriacich dobrovoľníkov. „Ľudia často hľadajú šťastie na miestach, kde sa nájsť nedá. Prišiel som na to, že šťastie je automaticky vyjadrené medzi tými, ktorí zdieľajú rovnakú vieru,“ povedal 29-ročný Španiel pre National Catholic Reporter.

Ďalší dobrovoľník James Kelliher pochádza z Veľkej Británie. V tíme pracuje ako koordinátor sociálnych sietí. Je tiež spoluautorom spomienkovej knihy mladých, ktorí sa zúčastnili predchádzajúcich ročníkov SDM s názvom Svetové dni mládeže: Inšpirácia generácií. Podľa 27-ročného Jamesa je Veľká Británia „agresívne sekulárna“, čo ho donútilo premýšľať o tom, čomu vlastne verí. Hľadanie ho najprv priviedlo do Madridu, kde stretol milióny mladých katolíkov z celého sveta. „Bol som inšpirovaný SDM natoľko, že som pociťoval nutkanie spraviť so svojou vierou niečo viac. Byť mladým katolíkom môže byť v týchto časoch naozaj ťažké. Chcel som urobiť niečo na pomoc mladým, aby cítili, že v tom nie sú sami,“ povedal Kelliher pre National Catholic Reporter.

Mnohí dobrovoľníci, ale aj pútnici našli počas SDM strechu nad hlavou u miestnych obyvateľov. Svoju starostlivosť im ponúklo okolo 20 000 rodín. Luis Martinez býva už takmer pol roka u mladej dvojice Francovcov vo Vila Isabel. „Nemám slov, ako k nám pristupujú ľudia v Rio de Janeiro,“ povedal Martinez. „Keď ti otvoria svoje dvere, otvoria ich dokorán, nie len do polovice.“ Podľa majiteľa bytu Leandra Franca je otvorenie domova vyjadrením ich katolíckej viery, ktorá je bohatá na spoznanie nových kultúr.

Rovnako pozitívnu skúsenosť má aj Slovenka Radka: „V rodinách je ťažšie sa dorozumieť, ale všetci sú veľmi štedrí. Jedlo je veľmi dobré a pestré. Na osobné veci si musíme dávať vždy veľký pozor. Niektoré oblasti sú nebezpečné, ale domáci na nás dohliadajú. Veľmi im na tom záleží.“

Keďže Rio de Janeiro je jedno z najdrahších miest na svete a ceny hotelových izieb za posledné dva roky vzrástli takmer o polovicu, SDM by neboli možné bez takýchto otvorených ľudí. „Hostiteľské rodiny sú obzvlášť dôležité v súvislosti s prijímaním pútnikov, ktorí cestujú na stretnutie z nejakých dôvodov sami. Byť prijatý s otvorenou náručou v rodine, dáva pútnikovi pocit, akoby bol súčasťou skupiny priateľov,“ povedal hovorca SDM Ines San Martin

Ubytovanie však predsa len nie je úplne zadarmo. „Všetko to robíme preto, lebo SDM zanechajú stopu nielen v našich srdciach a v srdciach pútnikov, ktorým sme pomohli, ale predovšetkým v meste Rio de Janeiro,“ opísal svoju motiváciu Leandro Franca, ktorý vo svojom dvojizbovom byte plánoval prijať až päť pútnikov.

Monika Marušicová

Všetko podstatné o Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro nájdete tu.

Foto: flickr.com

RIO 2013: Dve tisícky mladých zmenili Ružomberok na RIOmberok

$
0
0
Slovenské Svetové dni mládeže s názvom R13 prilákali počas víkendu do Ružomberka viac ako dve tisícky domácich a zahraničných pútnikov. Vedel o nich aj pápež František.

Mladí, ktorí necestovali na Svetové dni mládeže (SDM) v Rio de Janeiro, mohli zažiť kúsok Brazílie na Slovensku. Stretnutie mládeže R13 v Ružomberku sa stalo ich vernou kópiou. Počas víkendu mohli pútnici zo Slovenska, Česka, Maďarska, Litvy, Rumunska, Ukrajiny a Talianska prežiť podobný program ako mladí v Brazílii. Pápeža zastupoval kardinál Jozef Tomko, arcibiskup Cyril Vasiľ a viacerí slovenskí biskupi, Brazíliu reprezentovala veľvyslankyňa na Slovensku Susan Kleebank.

Atmosféru zo slávnej pláže Copacabana priniesla spolu s brazílskym pieskom bubnová show v podaní Campana Batucad. Dvadsaťčlenný bubenícky orchester dokázal dvojtisícový dav počas niekoľkých sekúnd rozprúdiť a rovnako aj utíšiť. Brazílske rytmy neutíchli ani počas otváracej omše, ktorú celebroval spišský biskup Štefan Sečka. Kapela Ameň Kameň, ktorá ju hudobne doprevádzala, nahrala aj slovenskú verziu hymny SDM.

V sobotu ráno sa pútnici zišli na modlitbách podľa diecéz. Spoločnú katechézu predniesol bratislavský eparcha Peter Rusnák. Na pozadí biblického príbehu Adama a Evy rozvinul myšlienku o tom, že nielen prví ľudia, ale každý človek má tendenciu pred Bohom niečo skrývať. „Predstava obrazu, ktorý máme o sebe, je niekedy diametrálne odlišná od toho, čo hovorí o nás Boh, alebo ako sa on na nás pozerá,“ povedal eparcha Rusnák. Jediná vec, ktorú Boh od nás chce, je úprimnosť. Katechézu zakončil jasným posolstvom: „Ježiš ťa miluje takého aký si, ale miluje ťa príliš na to, aby ťa nenechal takého, aký si.“

Historickou udalosťou bola prezentácia reholí v jarmočnej atmosfére na námestí Andreja Hlinku. Projekt s názvom Expo povolaní začal svoju tradíciu na SDM v Toronte v roku 2002. Pozvanie prijalo 44 reholí a 250 rehoľníkov, ktorí rozprávali o charizmách jednotlivých reholí a osobných skúsenostiach. Mladým pripravili nápaditý program – tanec známej makareny na chodúľoch, habit ako módny doplnok alebo kofolu zadarmo. „Nešlo nám o to, aby sme robili nejaký nábor, aby sme mali plné noviciáty, ale skôr mladým ukázať, že aj toto je spôsob života, sprostredkovať im stretnutie so živým Kristom. Pán Boh vie aj z motyky vystreliť a možno aj tá najobyčajnejšia záložka za pol roka k niekomu prehovorí,“ povedala pre Svet kresťanstva sestra Juliana Salašová z Kongregácie školských sestier sv. Františka.

Večernú vigíliu s názvom oRIOn viedol sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskup Cyril Vasiľ. Program zložený z bohoslužby slova, príhovoru arcibiskupa, svedectiev, umeleckého programu a adorácie, sa niesol v symbole hviezd a hviezdnej noci. „Tma nikdy nezvíťazí, ak jej čelíme svetlom,“ povedal bývalý rektor Pápežského východného inštitútu v Ríme. Podľa arcibiskupa je početná prítomnosť pútnikov v Ružomberku aj v Riu de Janeiro výrečnou odpoveďou na pochybnosti, či mladých vôbec zaujímajú hlboké a abstraktné témy. „Túžba po pravde, láske, kráse a spravodlivosti, zjednodušene túžba po absolútne, je znakom nikdy nekončiacej duchovnej mladosti, ktorá prekračuje vekové limity,“ povedal arcibiskup Vasiľ.

Nedeľné ráno pokračovalo katechézou biskupa Jozefa Haľka s názvom Mission Possible. Trnavský arcibiskup Ján Orosch zasa viedol multimediálny ruženec, ktorý spojil účastníkov R13 s veriacimi z rôznych kontinentov. Modlitba Zdravas' Mária zaznela v 20 jazykoch.

Slovenské dni mládeže vyvrcholili interaktívnou púťou na ružomberskú kalváriu, kde slávil záverečnú omšu kardinál Jozef Tomko. Na čele púte, ktorá viedla po stopách slovanských vierozvestcov a ďalších patrónov R13, niesli mladí relikvie blahoslavenej Zdenky Schelingovej, svätej Faustíny a svätého Cyrila. Kardinál Tomko vyzval mladých, aby zostali mladí duchom. „Zostaňte zhromaždení v mene Ježiša Krista. Iba ak sa inšpirujete Duchom s veľkým D, budete dýchať naširoko, pre všetkých ľudí,“ povedal kardinál vo svojej homílii.

V závere zaznel pozdravný list pápežovi Františkovi, ktorý po kardinálovi Tomkovi poslal svoje apoštolské požehnanie. „Keď som pápeža stretol po svätej omši v kaplnke a povedal mu o R13 bol nadšený a so záujmom mi udelil špeciálne apoštolské požehnanie pre vás,“ prezradil kardinál počas osobného stretnutia s dobrovoľníkmi, ktorých bolo približne 300. „Bol som milo prekvapený. Nečakal som tak kvalitný program a organizáciu. Určite by sa slovenské dni mládeže mali oddnes stať tradíciou,“ skonštatoval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Monika Marušicová 

Všetko podstatné o Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro nájdete tu.

Foto: rio13.sk

Františkove vyjadrenia o homosexualite: Zmena kurzu v učení cirkvi?

$
0
0
Spolutvorca portálu Svet kresťanstva, Marián Sekerák, v relácii Rádia Slovensko K veci  komentoval vyjadrenia pápeža Františka, ktoré predniesol v rozhovore na palube lietadla pri návrate zo svojej cesty v Brazílii. Mediálnu pozornosť vzbudili najmä jeho slová o vnímaní homosexuálov.

1.) V Katolíckej cirkvi existuje pevný a doposiaľ nezmenený postoj k otázke homosexuality. Vyjadrený je v troch kľúčových dokumentoch: Katechizme Katolíckej cirkvi z roku 1992, v Úvahe o návrhoch na právne uznanie zväzkov medzi homosexuálnymi osobami z roku 2003 z produkcie Kongregácie pre náuku viery, ktorej vtedy predsedal kardinál Ratzinger, a tretím takto zameraným dokumentom je Inštrukcia o kritériách rozlišovania povolania, pokiaľ ide o osoby s homosexuálnymi sklonmi, vzhľadom na ich prijatie do seminára a na pripustenie do posvätného stavu, ktorú v roku 2005 vydala Kongregáciu pre katolícku výchovu, a ktorú schválil pápež Benedikt XVI.

Oficiálny postoj cirkvi by sme mohli zhrnúť asi v tom zmysle, že síce sa voči homosexuálnym osobám má pristupovať s úctou, súcitom a jemnocitom, ako to doslova uvádza spomínaný katechizmus, avšak má sa rozlišovať medzi homosexuálnymi sklonmi a praktizovanou homosexualitou. Taktiež platí, že takto sexuálne orientovaným osobám nemá byť umožnené získať diakonské ani kňazské svätenie, pretože – ako uvádza už zmienená Inštrukcia z roku 2005 – spomínané osoby sa majú nachádzať v situácii, ktorá im bráni nadväzovať správne vzťahy s mužmi i so ženami. Homosexualita je považovaná za skúšku, za osobný kríž, ktorý má takto orientovaný kresťan alebo kresťanka niesť. Navyše, homosexuálny styk je z objektívnych príčin uzatvorený aktu plodenia, čo sa javí byť v rozpore s biblickým Božím prikázaním o rozmnožovaní a plodení, ktorý nájdeme už v Prvej knihe Mojžišovej, teda v knihe Genezis.

Isteže, je otázne, prečo sexuálny cit k mužom môže predstavovať prekážku vo vykonávaní pastoračnej činnosti a rovnaká prirodzená túžba k ženám už prekážkou nie je. Najmä vzhľadom na fakt, že bez ohľadu na sexuálnu orientáciu je klerik západného rítu za každých okolností povinný žiť v celibáte, t. j. nepraktizovať nijaký sexuálny styk, inak povedané: slúžiť Bohu s nerozdeleným srdcom.

Zároveň sa však musíme pýtať, či aktuálne výroky pápeža Františka nejakým – viac alebo menej podstatným spôsobom – menia alebo dopĺňajú spomenuté učenie. Svätý otec si nekládol otázku o homosexuálnych sklonoch alebo tzv. praktizovanej homosexualite, pod čím by sme si nemali predstavovať len promiskuitný sexuálny styk, ako sa to často vykresľuje, ale aj a najmä harmonické spolužitie dvoch osôb, ktoré sa úprimne milujú. Naopak, pontifik proti sebe postavil ontologickú vlastnosť homosexuality a politický lobing v tejto sfére. Zatiaľ čo k homosexualite ako k objektívne jestvujúcej sexuálnej orientácii sa nepostavil nijako negatívne, tzv. loby odsúdil - spoločne napríklad so slobodomurárskou loby. Ak to hovorí osoba s mimoriadnym prístupom k širokému spektru informácií a navyše osoba, ktorá disponuje značným intelektuálnym a analytickým potenciálom, potom možno existenciu takýchto záujmových skupín len ťažko poprieť. Pápež od počiatku svojho pontifikátu často zdôrazňuje, že cirkev nie je mimovládna organizácia ani podnik, ktorý by mal produkovať materiálne zisky. Priorita cirkvi spočíva kdesi inde, je duchovného charakteru, čo je zjavné aj z iných Františkových krokov, napríklad z toho, že sa príliš neponáhľa vykonávať nejaké radikálne personálne zmeny a pre reformu či už Inštitútu pre náboženské diela, teda tzv. Vatikánskej banky alebo samotnej Rímskej kúrie, ústredného administratívneho aparátu cirkvi, zriadil špeciálne poradné komisie.

Pápež zároveň doslova uviedol „byť gay nie je problém“, a tiež: „Ak gay horlivo hľadá Boha, kto som ja, aby som ho súdil?“ Pozoruhodné je, že pápež, ktorý má v cirkvi aj prerogatív najvyššej súdnej inštancie, voči ktorej rozhodnutiam niet odvolania ani rekurzu, a navyše je aj najvyššou autoritou vo veciach výkladu viery a mravov, zdôrazňuje, že ani on nemôže súdiť osobu v takejto delikátnej životnej situácii. Nemožno si totiž zakrývať oči pred tým, že homosexuáli v Katolíckej cirkvi sú a chcú byť prijatí, chcú slobodne vyznávať svoju vieru v Boha a pri tom nepociťovať nenávisť zo strany svojich bratov a sestier kvôli svojim sexuálnym preferenciám, ktoré si sami nezvolili. V tomto zmysle možno hodnotiť najnovšie pontifikove vyjadrenia ako prelomové, ale ako som naznačil, z obsahovej stránky nateraz zásadnejším spôsobom nevybočujúce z učenia cirkvi.

Zdôraznil by som ešte dve veci. Po prvé, formuláciu katechizmu z roku 1992, ktorá hovorí o citlivom prístupe k homosexuálom, by sme pred takými 80 rokmi len ťažko hľadali v katolíckej náuke. Je zjavné, že aj v tejto veci sa myslenie časom modifikuje, pričom tým mám na mysli dôkladné premýšľanie spoločenskej reality a súladnosti elementárnych postojov s dvoma prameňmi zjavenia: so Svätým písmom a Tradíciou. Po druhé, pápežove vyjadrenia pripomínajú vlaňajšie slová a konanie viedenského arcibiskupa, kardinála Christopha Schönborna. Ten minulý rok odobril členstvo mladého homosexuála Floriana Stangla v pastoračnej rade istej farnosti Viedenskej arcidiecézy, a to napriek nesúhlasu tamojšieho farára. Spomenutého gaya pozval spolu s jeho priateľom na obed a následne na to vyhlásil, že je „hlboko dotknutý“ Stanglovou vierou, pokorou, chápaním pastoračnej služby a že rozumie, prečo miestni farníci „tak rozhodne hlasovali za jeho účasť v pastoračnej rade“ (viac o tomto prípade tu).

2.) List, v ktorom Konferencia biskupov Slovenska (KBS) požiadala Ministerstvo zahraničných vecí SR o vypustenie problematiky homosexuálov z pripravovanej stratégie ochrany ľudských práv, je legitímnym nástrojom na prejavenie názoru v pluralistickej demokratickej spoločnosti. Tak ako majú rovnaké právo iné inštitúcie, spoločenstvá, organizácie a jednotlivci, tak je aj možnosťou Katolíckej cirkvi a jej reprezentantov z radov hierarchického kléru, aby vyjadrili svoj názor a tlmočili ho štátnym orgánom. Na druhej strane, ministerstvo môže vziať spomenutý list na vedomie a to je asi tak všetko, čo možno od neho očakávať. Vzhľadom na neutralitu štátu voči akejkoľvek ideológii a náboženstvu zakotvenú v Ústave SR, nie je nijaký štátny orgán povinný akceptovať návrhy, želania alebo intervencie záujmových skupín, za akú v istom zmysle v tejto súvislosti môžeme cirkev považovať.

Pokiaľ ide o prípadnú rozpornosť listu k pápežovým vyhláseniam, ide tu o dve vo svojej podstate odlišné veci, hoci na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať. Pápež hovoril o tom, že gayov hľadajúcich Boha nemá nik právo súdiť, ani on ako viditeľná hlava cirkvi. Zároveň sa ale aj vyjadril na otázku, prečo počas svojej ostatnej cesty v Brazílii nehovoril o umelých potratoch alebo registrovaných partnerstvách homosexuálov. Odpovedal, že chcel hovoriť najmä o pozitívnych veciach a že postoj cirkvi k týmto otázkam je jasný. To hovorí za všetko aj vzhľadom na iniciatívu KBS.

3.) Zvykne sa hovorievať, že v Katolíckej cirkvi sa rozmýšľa v horizonte nie týždňov alebo rokov, ale stáročí. Počas aktuálne prebiehajúceho Roku viery, ktorý ohlásil ešte Benedikt XVI. svojím apoštolským listom Porta fidei z roku 2011, a ktorý sa skončí 24. novembra 2013, si katolíci pripomínajú 50. rokov od otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý inicioval blahoslavený Ján XXIII. a 20. rokov promulgácie, teda schválenia, už spomenutého Katechizmu katolíckej cirkvi, ktorý podpísal blahoslavený Ján Pavol II. Koncil znamenal nepochybne otvorenie sa cirkvi svetu a uvedomenie si, že sama je inštitúciou, ktorá je zasadená v historicko-spoločenskom kontexte, o čom svedčia aj početné dokumenty, ktoré koncil zanechal. Platný katechizmus znamenal a znamená tiež zásadný posun a osvetlenie náuky cirkvi, čo dokumentujú už citované zmienky o homosexualite.

Som presvedčený, že pozitívny trend, ktorý vytýčil jednak koncil, ako aj katechizmus, bude naďalej pokračovať aj vo veci prístupu k ľuďom rovnakého pohlavia, ktorí si navzájom prejavujú city lásky a vzájomnej spolupatričnosti, bude pretrvávať čoraz väčšie pochopenie nielen zo strany hierarchov cirkvi, ale aj zo strany laických veriacich. O správnosti nastúpeného kurzu svedčia nielen viaceré historické udalosti pontifikátu Benedikta XVI., ale aj doterajšie vyjadrenia nového pápeža Františka. Najvýstižnejšie to vyjadruje chystané svätorečenie pápežov Jána XXIII. a Jána Pavla II., ktoré nedávno František schválil.

Marián Sekerák

Komentár vyjadruje osobné názory autora.

Liturgické špecifiká pápeža Františka

$
0
0
Od začiatku pontifikátu vniesol pápež František do liturgie viacero noviniek. Niektorí s nimi súhlasia, iní len nechápavo krútia hlavu. Ktoré zmeny sú najzaujímavejšie a čo na ne hovoria liturgisti?

Nespieva
František pri liturgických sláveniach, ako aj pri svojich apoštolských požehnaniach nikdy nespieva. Tento jeho úzus bol intepretovaný v duchu latinského výroku „Jesuita nec rubricat, nec cantat“, ktorý možno voľne preložiť „Jezuiti nie sú priateľmi rubrík a nespievajú“. Rubrikami sa myslia červenou farbou vytlačené pokyny v liturgických knihách, najmä v misáloch. Neskôr sa uvažovalo o tom, že dôvodom pápežovho „ne-spevu“ je ablácia hornej časti pravého pľúcneho laloka, ktorú podstúpil ako dvadsaťjedenročný. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na otázky, prečo nový pontifik nepoužíva spev odpovedal, že „jeho sila je v jeho reči“ a s úsmevom dodal, že nemá „hlas Jána Pavla II. ani nejakého herca“.

Káže postojačky
Počas homílií prednášaných pri bohoslužbách pápež nesedí na svojej katedre, ale stojí, pričom využíva mobilnú drevenú ambónu. Pri kázaní na hlave nenosieva mitru, ako to u biskupov predpokladá dokument Ceremoniale episcoporum, ale len solideo. Pri kázňach a príhovor používa spravidla taliansky jazyk. Ani tradičné gratulácie počas požehnania Urbi et Orbi na Veľkú noc nepredniesol – na rozdiel od svojich dvoch predchodcov – v rôznych cudzích jazykoch, ale len v taliančine.

Nerozdáva sv. prijímanie
Pri omšiach, ktoré pápež celebruje, nerozdáva laikom sväté prijímanie. Tento zvyk pochádza už z jeho pôsobenia ako metropolitu Buenos Aires. Svoj krok odôvodnil tým, že nechce, aby ľudia chodili na sväté prijímanie len kvôli fotografii s ním. Medzi iné vysvetlenia patrí aj fakt, že Eucharistia môže byť z jeho rúk prijatá aj osobami, ktoré by na jej prijatie nemali mať nárok, čo sa počas omše len ťažko overuje. Výnimku František urobil iba počas svojej návštevy rímskej farnosti sv. Alžbety a Zachariáša koncom mája, keď rozdal sväté prijímanie šestnástim prvoprijímajúcim deťom.

Zjednodušené odevy
Pri slávení bohoslužieb a rôznych liturgických úkonov, akými bola napríklad tohtoročná procesia na sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi (tzv. Božie Telo), využíva nová hlava cirkvi jednoduchšie typy ornátov (omšové rúcho rôznych farieb) a pluviálov (liturgický plášť rôznych farieb). Na rozdiel od tých, ktoré používal Benedikt XVI., sa vyznačujú predovšetkým menšou ozdobnosťou.

František nevyužíva ani fanon, ktorý krátko pred svojím odchodom z funkcie znovuzaviedol Benedikt XVI., ani tradičnú mozzettu - krátky chórový pláštik s malou kapucňou, siahajúci po ohyb lakťov zopnutý vpredu radom gombíkov. Je pozoruhodné, že František mal na troch významných sláveniach svojho pontifikátu - inauguračnej svätej omši 19. marca, prevzatí katedry rímskeho biskupa v Pápežskej arcibazilike sv. Jána v Lateráne 14. apríla a na omši na Veľkonočnú nedeľu 31. marca - oblečenú rovnakú súpravu ornátu a mitry. Použil však rôzne ferule – pápežské kríže. Bez ohľadu na skromnosť liturgických odevov platí, ako napísal Joseph Ratzinger vo svojej knihe Duch liturgie, že ústrednou postavou liturgie nie je celebrujúci kňaz, ale Kristus, ktorého sprítomňuje: „Nie seba komunikuje, ale Krista. Sám sa stáva iba Kristovým nástrojom, koná nie zo seba ale ako posol, áno, ako sprítomňovateľ iného – in persona Christi, ako nám to podáva tradícia.“

Nezvyčajný pápežský kríž
Zaujímavosťou je ferula - pápežský kríž, ktorú použil počas bohoslužby pri príležitosti návštevy talianskeho ostrova Lampedusa 8. júla. Spolu s kalichom bola vyrobená„z kúskov dreva pochádzajúcich z lodí migrantov, ktorí pristáli na brehu ostrova“. Na priečnom ramene kríža boli vyrezané dve ryby a na zvislom päť chlebov, ktoré pripomínali evanjelium o rozmnožení chlebov a rýb. Odkazovať mali na gesto delenia sa, ktoré umožňuje rozmnoženie z mála medzi spoločenstvom. Červené srdce uzavreté medzi oboma ramenami malo byť vyobrazením lásky, ktorá musí neustále podporovať pri námahách kríža v každodennom živote kresťanského spoločenstva. Kalich bol v súlade s liturgickými predpismy z vnútornej strany vyložený striebrom, pričom jeho umelecké stvárnenie zahŕňalo aj vyobrazenie klinca, odkazu na Kristovo utrpenie.

Cingulum bez erbu a čierne topánky
Od Jána Pavla II. a Benedikta XVI. sa nová hlava cirkvi odlišuje aj tým, že nevyužíva tradičné červené lakované pápežské topánky, ale len jednoduchú čiernu obuv zaviazanú šnúrkami. Na cingule (široký pruh látky obopínajúci reverendu okolo pása, ktorého koniec voľne splýva s ľavou nohou) bielej reverendy František nemá vyšitý erb. Pápež je jediným cirkevným hierarchom, ktorý má právo nosiť svoj erb zvýraznený ako súčasť reverendy. Ostatní preláti nosia cingulum a reverendu (resp. jej lemovanie) vo farbe prislúchajúcej ich hodnosti, avšak vždy bez erbu.

Výmena pokrývok hlavy
Svoje solideo, bielu okrúhlu čiapočku, si František rád vymieňa s veriacimi zhromaždenými na Námestí sv. Petra pri príležitosti generálnych audiencií (bližšie tu).

Pápež, či rímsky biskup?
František už od svojho prvého verejného vystúpenia po zvolení 13. marca uprednostňuje pri hovorení o sebe samom výraz rímsky biskup pred termínom pápež. Drobné zmeny v tejto súvislosti zaznamenala aj tohtoročná pápežská ročenka Annuario Pontificio. Jednou z mála výnimiek bol jeho príhovor pri stretnutí so štyrmi novými nerezidentnými veľvyslancami pri Svätej stolici v Klementínskej sále Apoštolského paláca 16. mája. V ňom povedal: „Peniaze majú slúžiť, nie vládnuť! Pápež miluje každého, bohatého rovnako ako chudobného, ale pápež má povinnosť v Kristovom mene pripomínať bohatým, aby pomáhali chudobným, rešpektovali ich a podporovali ich. Pápež vyzýva na nezaujatú solidaritu a na návrat k etike orientovanej na osobu...“

Čo na to liturgisti?
Podľa docenta Petra Cabana, odborníka na liturgiku z Katolíckej univerzity v Ružomberku, keďže pápež je najvyšší pontifik, má "právo si liturgiu zariadiť podľa svojho uváženia“. V porovnaní s emeritným pápežom nejde o nejaký výrazný odklon, ale skôr „o jeho vlastný, osobný štýl modi celebrationis, ktorý – hoci je odlišný od Benediktovho – je mu vlastný a zároveň je v istej korelácii vnímania prístupu k liturgii na miestach svojho predchádzajúceho pôsobiska ako kardinála v Buenos Aires“.

V podobnom duchu sa nedávno v rozhovore pre portál Vatican Insider vyjadril aj biskup Dominique Rey, jedna z ústredných postáv tohtoročnej rímskej konferencie Sacra Liturgia 2013: „Mnohí biskupi a kňazi majú odlišné ,štýly´, avšak každý z nás, ktorý je povolaný byť ordinovaným služobníkom cirkvi, sľúbil sláviť cirkevnú liturgiu ako nám to bolo uložené. Pápež Benedikt nám toto ukazoval, rovnako ako blahoslavený Ján Pavol II. a ako to dnes robí aj pápež František," povedal francúzsky biskup a dodal: "Svätý otec je odlišná osoba než jeho predchodca: nemôžeme očakávať, že bude identický s pápežom Benediktom. Ale pápež František slávi liturgiu cirkvi, ako to bolo ustanovené, s dôstojnosťou a krásou“.

V knižnom rozhovore s Vittoriom Messorim niekdajší kardinál Ratzinger zdôraznil , že „pre katolíka je liturgia spoločným domovom, je zdrojom identity. Aj preto musí byť ,vopred danou´ a ,nemennou´, pretože rítom sa manifestuje Božia svätosť. Oproti tomu odmietanie toho, čo bolo označené za ,starú rubrikátorskú strnulosť´, ktorá vraj ochudobňuje liturgiu o prvok ,kreativity´, znamená vťahovanie aj liturgie do víru onoho ,urob si sám´, ktorý ju činí bezvýznamnou, pretože ju prispôsobil našej centrálnosti“.

Marián Sekerák

Súvisiace články:
Pápež oprášil ďalšie zabudnuté liturgické prvky
Benediktovo camauro (doplnené)
František rozdáva pápežské pokrývky hlavy

Použitá literatúra:
Ratzinger, J.: Duch liturgie. Trnava: Dobrá kniha, 2005.
Ratzinger, J.: O víře dnes. Rozhovor s Vittoriem Messorim. Olomouc: Matice cyrilometodějská, 1998.
Sekerák, M.: Špecifiká pápežského odevu a ostatných insígnií, symbolov a gest u Benedikta XVI. In: Studia Theologica, č. 3, 2012, roč. 14 [49], s. 31-49.

Foto: news.va

Otrasy v Slovinsku a Kamerune. Traja arcibiskupi museli abdikovať

$
0
0
Marjan Turšek
Arcibiskupi slovinských arcidiecéz Ľubľana a Maribor museli abdikovať pre finančné problémy, v ktorých sa ocitla Mariborská arcidiecéza. Len pred niekoľkými rokmi pritom abdikovali ich predchodcovia. Pre netransparentné hospodárenie musel rezignovať aj arcibiskup hlavného mesta Kamerunu.

Ľubľanského arcibiskupa Antona Stresa (70) a mariborského arcibiskupa Marjana Turnšeka (58) odvolal pápež František 31. júla. Urobil tak na základe nariadenia Kódexu kánonického práva (kán. 401, § 2), v ktorom sa píše: „Od diecézneho biskupa, ktorý sa pre narušené zdravie alebo iný vážny dôvod stal menej schopným zastávať svoj úrad, sa naliehavo žiada, aby predložil zrieknutie sa úradu.“

Apoštolský nuncius Juliusz Janusz na tlačovej konferencii potvrdil informácie, že za rezignáciou oboch arcibiskupov je vážna ekonomická situácia Mariborskej arcidiecézy, ktorá sa po nevydarených investíciách ocitla v dlhu 800 – 900 miliónov eur. Ohrozených má byť až desaťtisíc pracovných miest.

Od 90. rokoch arcidiecéza investovala finančné prostriedky navrátené po páde komunizmu do rôznych spoločností – od maloobchodnej siete Mercator cez pivovar Laško až po televíznu sieť, ktorá vysielala aj pornografické programy. Keď sa začali hromadiť sťažnosti a situácia sa stala neúnosnou, Vatikán poslal do arcidiecézy apoštolskú vizitáciu. Výsledkom bola rezignácia mariborského arcibiskupa Franca Krambergera začiatkom roku 2011. Rovnaký osud teraz postihol aj jeho nástupcu Turnšeka, ako aj ľubľanského arcibiskupa Stresa, ktorý bol v rokoch 2000 – 2006 Krambergerovým pomocným biskupom v Maribore.

Anton Stres
V roku 2009 sa pritom Stres stal nástupcom iného ľubľanského arcibiskupa, ktorý musel abdikovať. Dôvodom odchodu Alojzija Urana bolo údajné dvojnásobné otcovstvo. Svätá stolica pred rokom trest ešte sprísnila a Uran bol vykázaný mimo územia Slovinska (viac o celej kauze tu).

„Dúfam a modlím sa k Bohu, aby krok, ktorý som spravil, napomohol obnoviť dôveryhodnosť slovinskej cirkvi, ktorá si to zaslúži,“ uviedol podľa portálu Vatican Insider arcibiskup Stres. Zároveň priznal, že jeho rezignáciu si želal osobne pápež František. Rovnako sa kajal aj arcibiskup Turnšek: „Urobil som všetko, čo sa dalo, aby som vyriešil túto situáciu, ale z rôznych dôvodov to nebolo možné.“

Obe diecézy dočasne povedú apoštolskí administrátori – v Maribore to bude biskup Celje Stanislav Lipovček a v Ľubľane biskup Noveho Mesta Andrej Glavan, ktorého zároveň ostatní biskupi zvolili za nového predsedu Konferencie biskupov Slovinska. Lipovček sa stal jeho zástupcom.

Pre ekonomické kšefty Svätá stolica robila poriadok aj v inej časti sveta. Len dva dni pred slovinskými arcibiskupmi musel z podobných dôvodov odstúpiť arcibiskup Yaoundé, hlavného mesta Kamerunu, a bývalý predseda kamerunských biskupov Simon-Victor Tonyé Bakot (66). Francúzske vysielanie Vatikánskeho rozhlasu citovalo miestnu tlač, podľa ktorej je arcidiecéza po štáte najväčším vlastníkom nehnuteľností v krajine, no napriek tomu sa borí s dlhmi. Proti nakladaniu s cirkevným majetkom a pôdou sa mali ozvať samotní kňazi a veriaci.

Imrich Gazda, Peter Balberčák 


Súvisiace články: "Tichá očista". Od nástupu Benedikta XVI. muselo odstúpiť už 77 biskupov 
 
Foto: nadskofija-maribor.si, wikipedia.org

Kardinál Duka začal blogovať: „Aj vo mne drieme malý chlapec“

$
0
0
K biskupom - blogerom sa v pondelok pridal pražský arcibiskup Dominik Duka. Vo svojom prvom blogu odhalil motívy svojho rozhodnutia.

„Nič predsa arcibiskupovi nebráni, aby sa cestou do katedrály v zime nepustil do guľovačky turistov na pražskom nádvorí, ale všetci vieme, že sa to akosi neočakáva, ani nepatrí. V každom prípade, písať blog je predsa len také nenápadné hodenie snehovej gule na prekvapenie okoloidúcich, ktorí si uvedomia, že aj kardinál je iba človek a že v ňom drieme malý chlapec.“
 
Takto otvorene začal svoje pôsobenie na blogu portálu Aktuálně.centrum.cz český prímas a predseda Českej biskupskej konferencie Dominik Duka. Zdôraznil, že cirkev má síce dostatok komunikačných možností, vrátane vlastných médií, a nemôže sa sťažovať ani na nezáujem verejnoprávnych a komerčných médií, ale napriek tomu sa domnieva, že "uzatváranie sa do sveta vlastných médií a televíznych blokov nie je ta správna cesta, ktorou by sme sa mali vydať".

Navyše, sekulárne médiá nie vždy ponúkajú dostatočne otvorený priestor na komplexné vyjadrenie myšlienok. Neraz sa podľa kardinála, ktorý je aktívny aj na Facebooku, možno stretnúť s výrazným skráteným výpovedí či kontraproduktívnymi titulkami. Zriedkavosťou nie je ani vystrihnutie či vynechanie celých pasáží, ktoré sa redakcii nejavia ako vhodné alebo dostatočne atraktívne, čím sa neraz stráca zmysel výpovede. „Chcem ponúknuť texty nanajvýš subjektívne, v ktorých sa nebudem musieť držať predpísaného rozsahu a nebudem musieť nadmieru opatrne formulovať a vážiť každé slovo,“ ozrejmuje dôvody blogovania pražský arcibiskup.  

V závere svojho prvého blogu čitateľov požiadal, aby zásah "snehovou guľou" nevnímali ako "klukovinu", ake ako pokus o nadviazanie kontaktu. "Očakávam totiž, že i do mňa sa potom hocikto z vás, čitateľov, bude chcieť trafiť." Dukov predpoklad potvrdila hneď prvá diskusia, kde sa centrom útokov stali cirkevné reštitúcie schválené vládou Petra Nečasa, ktoré časť českej spoločnosti prijala s nevôľou.

Marián Sekerák

Súvisiaci článok:Nová evanjelizácia na internete: biskupi blogujú

Foto: dominikduka.cz

Nemecko: Dvoch seminaristov vylúčili pre nacistické prejavy

$
0
0
Dvoch seminaristov vylúčili zo seminára v bavorskom Würzburgu pre rasistické prejavy. O osude tretieho sa ešte stále rozhoduje.

Oslavovanie Hitlerových narodenín, účasť na koncerte ultrapravicovej skupiny, hajlovanie, vtipkovanie o koncentračných táboroch. Toho všetkého sa dopustili dvaja nemeckí seminaristi, ktorí sa na kňazské povolanie pripravovali v seminári vo Würzburgu. Po tom, čo vyšetrovacia komisia potvrdila ich vinu, boli vylúčení zo seminára a hrozí im ďalšie trestné stíhanie. Vyšetrovanie tretieho seminaristu naďalej pokračuje.

Prvé informácie o nacistických sklonoch seminaristov sa objavili po tom, čo koncom apríla zorganizovali v spoločenskom zariadení patriacom semináru oslavu Hitlerových narodenín. Miestny biskup Friedhelm Hofmann a arcibiskup Bambergu Ludwig Schick následne zriadili externú vyšetrovaciu komisiu vedenú sudcom Norbertom Baumannom, ktorá vypočula 28 svedkov, vrátane všetkých 18 seminaristov.

Podľa jedného zo svedkov mali vtipy o koncentračných táboroch jasný obsah. „Nebol to židovský humor na spôsob jidiš vtipov, ale úplne neprijateľné a neznesiteľné vtipy o koncentračných táboroch, ktoré zosmiešňovali masové vyvražďovanie židovských detí, žien a mužov počas Tretej ríše," povedal svedok podľa agentúry Reuters. "Ako arcibiskupa ma tieto antisemitské a rasistické poznámky, ako aj glorifikácia nacistických symbolov a nacionalizmu, hlboko trápia," uviedol vo vyhlásení arcibiskup Schick.

Viac ako 200-stranovú správu už vyšetrovatelia odovzdali prokuratúre vo Würzburgu. Vylúčení študenti môžu v budúcnosti čeliť obvineniu z podnecovania k rasovej nenávisti.

„Všetky formy xenofóbie, rasizmu a extrémizmu sú nezlučiteľné s kresťanstvom,“ vyhlásil arcibiskup Schick, k čomu biskup Hofmann dodal: "Musíme v seminári vyvinúť intenzívnejšie úsilie, aby sa zvýšilo povedomie o osobitných vzťahoch medzi židmi a kresťanmi."

Monika Marušicová

Foto: wikipedia.org

Pápež zriadil Výbor pre finančnú bezpečnosť

$
0
0
Vatikán urobil ďalší krok k väčšej finančnej transparentnosti. Pápež František vo štvrtok vydal ďalšie opatrenia proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a obchodu so zbraňami hromadného ničenia.

Apoštolským listom vo forme motu proprio František doplnil obdobný dokument, ktorý 30. decembra 2010 prijal Benedikt XVI. Nová legislatíva rozšírila aplikáciu vatikánskych zákonov proti nelegálnym peniazom na ďalšie inštitúcie Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán, pričom bola zavedená funkcia preventívneho dohľadu nad inštitúciami, ktoré sa zaoberajú finančnými aktivitami. Tým bolo zohľadnené odporúčanie výboru Moneyval Rady Európy.

Zároveň boli posilnené kompetencie Dozorného finančného úradu (AIF) a zriadený bol aj nový Výbor finančnej bezpečnosti. Podľa vatikánskeho komuniké bude jeho úlohou koordinácia kompetentných úradov Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán v boji proti nelegálnej finančnej činnosti. Nový úrad bude mať sedem členov, ktorý budú zastupovať vatikánske inštitúcie zaoberajúce sa trestnou činnosťou. Viesť ho bude monsignor Brian Wells zo Štátneho sekretariátu.

Podľa riaditeľa AIF René Brülharta (na obr.) nová legislatíva zabráni opakovaniu káuz, akým bol prípad Nunzia Scarana, ktorý v Správe majetku Apoštolskej stolice vytvoril interný mechanizmus prania špinavých peňazí. Cieľom je dospieť k takému finančnému systému Svätej stolice, ktorý by pracoval len pre dobro cirkvi a v súlade s medzinárodnými štandardmi. Nová legislatíva vstúpila do platnosti už túto sobotu.

Imrich Gazda


Súvisiace články:František zriadil komisiu pre reformu vatikánskych štruktúr

Foto: radiovaticana.cz

František vlastnoručne napísal posolstvo moslimom

$
0
0
Od začiatku pontifikátu František vysiela k islamskému svetu pozitívne signály. Očakáva sa, aká bude reakcia. 

Pápežská rada pre medzináboženský dialóg každoročne ku koncu pôstneho mesiaca Ramadán zverejňuje posolstvo adresované moslimskému svetu. Tentokrát sa iniciatívy chytil osobne pápež František, ktorý blahoprajný list napísal a podpísal. Pozornosť „drahých priateľov“ upriamil na „podporovanie vzájomnej úcty prostredníctvom výchovy“.

Kresťania a moslimovia sú podľa neho „pozvaní mať v úcte náboženstvo toho druhého, jeho náuku, symboly a hodnoty. Osobitná úcta je potrebná voči náboženským vodcom a voči miestam kultu. Aké bolestné sú útoky na jedno či druhé“. František však zároveň dodal, že keď „preukazujeme úctu náboženstvu iných alebo keď im vyjadrujeme blahoprianie pri príležitosti náboženskej oslavy, chceme sa jednoducho podeliť s radosťou, bez toho, že by sme to vzťahovali k obsahu ich náboženského presvedčenia“.

„Je to po prvý raz, čo pápež podpísal tak živý, pekný, otvorený list, kde vyzýva k vzájomnej úcte, ktorá má byť základom spoločného priateľstva,“ reagoval na posolstvo moslimský teológ Adnane Mokrani (na obr.). „Svätý František je symbolom dialógu s moslimami. A teda už výber pápežovho mena bol veľmi pozitívnym odkazom pre medzináboženský dialóg,“ povedal Mokrani v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas.

K minulotýždňovému sviatku Id al-Fitr, ktorým sa skončil Ramadán, František moslimom zablahoželal aj po skončení nedeľnej modlitby Anjel Pána. „Istota viery z nás nerobí pasívnych a uzavretých ľudí, ale vedie nás na cestu vydávania svedectva všetkým a k dialógu so všetkými,“ odkázal moslimom na Twitteri. Dialóg s inými náboženstvami, najmä s islamom, vyzdvihol aj počas stretnutia s členmi diplomatického zboru akreditovaného pri Svätej stolici, ktorých prijal niekoľko dní po svojom zvolení. „Veľmi som ocenil prítomnosť veľkého počtu občianskych i náboženských predstaviteľov islamského sveta pri omši na začiatku mojej služby,“ povedal František pred diplomatmi.

Podľa kardinála Jeana-Louisa Taurana, predsedu Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg, je dialóg s náboženstvami, zvlášť s islamom, jednou z priorít Františkovho pontifikátu. „Mám pocit, že pápež František nadviazal na pápeža Benedikta XVI. Netreba zabudnúť na to, že pápež František nastúpil po pápežovi, o ktorom si myslím, že v tomto storočí hovoril o islame najviac, a ktorý navštívil tri mešity,“ povedal Tauran, ktorý pripomenul, že Bergoglio ešte ako arcibiskup Buenos Aires poslal jedného kňaza študovať do Káhiry arabský jazyk. „Chcel mať totiž niekoho dobre vyškoleného špeciálne na dialóg s islamom.“

Imrich Gazda

 
Súvisiace články:
Vatikán píše moslimom: Spoločne proti chudobe
Vatikán odsúdil pálenie Koránu
Viedeň: Kňaz kázal v mešite, imám v kostole

Foto: wikipedia.org, twitter.com

Taliansky biskup zakázal cirkevne pochovávať členov mafie

$
0
0
Biskup sicílskej diecézy Acireale Antonino Raspanti vydal dekrét, na základe ktorého nesmie byť poskytnutý cirkevný pohreb členom mafie.

Kto bol právoplatne odsúdený pre mafiánske zločiny a pred smrťou nepreukázal pokánie, nesmie byť na území sicílskej diecézy Acireale cirkevne pochovaný. Svojím dekrétom o tom rozhodol miestny 54-ročný biskup Antonio Raspanti (na obr.). „Možný ústupok neverejných pohrebných obradov pohoršuje veriacich,“ varoval biskup pred akýmikoľvek kompromismi.

Biskup svoje rozhodnutie oprel o Kódex kánonického práva, kde sa píše, že cirkevný pohreb treba odoprieť „zjavným hriešnikom, ktorým nemožno priznať cirkevné pohrebné obrady bez verejného pohoršenia veriacich“ (kán. 1184, § 1). Ďalší kánon dodáva, že „komu boli odopreté cirkevné pohrebné obrady, treba mu odoprieť aj akúkoľvek pohrebnú omšu“.

Podľa dekrétu je cieľom sankcií priviesť dotyčné osoby k pokániu a zmene postoja. Dokument otvárajú slová Jána Pavla II., ktoré predniesol v roku 1993 v sicílskom Agrigente: „Kultúra mafie je kultúra smrti, je hlboko neľudská, antievanjeliová, nepriateľská k dôstojnosti ľudskej osoby a občianskemu spolužitiu.“ Len štyri mesiace po ich prednesení mafia zavraždila kňaza Pina Puglisiho, ktorý sa jej otvorene postavil. V máji tohto roku bol odvážny kňaz v Palerme vyhlásený za blahoslaveného.

Rovnako otvorene ako Ján Pavol II. sa proti mafii vyjadril aj Benedikt XVI.: „Nemajte strach odporovať zlu! Neverte sugesciám mafie, ktorá je cestou smrti nezlučiteľnou s Evanjeliom,“ povedal počas stretnutia s mládežou v Palerme v roku 2010 a za príklad im dal práve zavraždeného kňaza.

Imrich Gazda

Foto: diocesiacireale.it

František o ekonomike a konzumizme: Uctievame zlaté teľa peňazí

$
0
0
Pápež František sa vo viacerých doterajších príhovoroch a homíliách venoval problematike peňazí a majetku. Podobne ako Ježiš, ktorý sa v trinástich z 37 podobenstiev zaoberal touto témou.
Proti „kultúre vyraďovania“ sa pápež postavil počas jednej zjúnových generálnych audiencií, keď zdôraznil, že dnes už svetu nerozkazujú ľudia, ale peniaze. Svet sa podľa neho podriaďuje modle konzumu a zisku. „Ak sa pokazí počítač, je to tragédia, ale chudoba, potreby a drámy toľkých osôb sú považované za normálnu vec. Keď v mnohých častiach sveta deti nemajú čo jesť, ani toto nie je nič nové, zdá sa to byť normálne. Tak to však nemôže byť. Tieto veci sa stávajú bežnými. Naproti tomu, napríklad pokles o desať bodov na burzách v jednotlivých mestách, spôsobí hotovú tragédiu.“

O vytvorení nových idolov a šíriacej sa chudobe hovoril pontifik pri prijatí nových veľvyslancov pri Svätej stolici v polovici mája. Chudoba sa stáva čoraz viac zjavnou, pričom ľudia zápasia o prežitie, neraz o prežitie v nedôstojných podmienkach. „Vytvorili sme nové idoly. Uctievanie zlatého teľaťa našlo svoju novú podobu v kulte peňazí a diktatúre ekonomiky, ktorá je anonymná a chýba jej skutočne ľudský cieľ.“

Hodnota ľudskej práce a chabé mzdy boli témou homílie na sviatok svätého Jozefa, robotníka. Podľa Františka sa stalo bežným neplatiť spravodlivú mzdu, neposkytovať prácu, keďže v súčasnosti „sa pozerá iba na účty a finančné uzávierky: hľadí sa iba na to, ako môžem profitovať“.

O potrebe nezostať nevšímavý voči nerovnostiam, ktoré vládnu svetu, rozprával pápež aj počas nedávnej návštevy chudobnej mestskej štvrte Varginha v Rio de Janeiro: „Kiež by každý človek – podľa vlastných možností a v súlade so svojou zodpovednosťou – dokázal prispieť k odstráneniu sociálnej nespravodlivosti. K svetu, v ktorom by sa lepšie žilo, nevedie kultúra sebectva a individualizmu, ktoré často riadia našu spoločnosť, ale kultúra solidarity“.

Proti sociálnej nespravodlivosti pozdvihol svoj hlas aj pri príležitosti cesty na ostrov Lampedusa začiatkom júla: „Kultúra blahobytu, ktorá nás vedie k tomu, aby sme mysleli na seba z nás robí osoby necitlivé voči kriku druhých, dáva nám žiť v mydlových bublinách, ktoré sú krásne, ale sú ničím, sú prázdnou ilúziou, ktorá privádza k ľahostajnosti voči druhým, ba dokonca ku globalizácii ľahostajnosti. (...) Zvykli sme si na utrpenie druhého, netýka sa nás, nezaujíma nás, nie je to naša záležitosť!“

Silné sociálne cítenie pápeža Františka má v Latinskej Amerike svoje pevné korene. Aj jedna z výrazných postáv Druhého vatikánskeho koncilu, brazílsky arcibiskup Dom Hélder Pessoa Câmara, sa preslávila výrokom: „Keď poskytnem jedlo chudobným, nazývajú ma svätcom. Keď sa opýtam prečo sú chudobní, nazvú ma komunistom.“

Varovanie pred konzumizmom a kultom peňazí nebolo ojedinelé ani v rétorike Benedikta XVI. Emeritný pontifik napríklad v posolstve k tohtoročnému Svetovému dňu pokoja označil za „alarmujúce ohniská napätia a sporov, spôsobené narastajúcimi nerovnosťami medzi bohatými a chudobnými v dôsledku prevládajúcej egoistickej a individualistickej mentality, vyjadrenej aj v podobe neregulovaného finančného kapitalizmu“. Aj počas svojej cesty na Svetové dni mládeže do Madridu v roku 2011 zdôraznil, že „ekonomika nemôže fungovať iba v rámci samoregulovaného trhu, ale potrebuje aj etický spôsob svojho fungovania, aby pracovala pre človeka“. Dychtivú honbu za finančným ziskom odsúdil taktiež vo svojej sociálnej encyklike Caritas in veritate: „Ak sa zisk stane výlučným cieľom, ak nie je správne dosiahnutý a nemá za posledný cieľ spoločné dobro, hrozí nebezpečenstvo, že zničí bohatstvo a vytvorí chudobu.“

Ešte kritickejšie sa k súčasným problémom veľkej časti svetovej populácie postavila Pápežská rada pre spravodlivosť a pokoj, ktorá vo svojej nóte z roku 2011 za príčiny tohto stavu označila ekonomický liberalizmus bez pravidiel a kontroly a tiež utilitaristickú ideológiu kapitalizmu, podľa ktorej "osobný úžitok vedie k dobru spoločenstva“.

Marián Sekerák

Súvisiace články:
Pápežský almužník rozdal 900 000 eur
Benedikt XVI. poslal Japonsku 100 000 dolárov

Foto: facebook.com, wikipedia.org
Viewing all 310 articles
Browse latest View live